Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Matki Bożej Gwiazdy Morza w Unieściu

Kościół Matki Bożej Gwiazdy Morza w Unieściu

Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Gwiazdy Morza znajduje się przy ulicy Morskiej 1 w Unieściu. Jest to jedno z miejsc wartych odwiedzenia w czasie pobytu w tej części Mielna. Na uwagę turystów zasługuje przede wszystkim wyjątkowa figurka Marii z Dzieciątkiem, znajdująca się w tym kościele.

Historia kościoła pw. Matki Bożej Gwiazdy Morza

Budowa kościoła rozpoczęła się w 1984 r. i zakończyła w 1986. Na początku świątynia służyła jako filia parafii w Mielnie. Od roku 1991 Unieście ma własną parafię, która została wyodrębniona z parafii Mielno. Kościół został zaprojektowany na planie zbliżonym kształtem do pięcioboku. Świątynię warto odwiedzić między innymi z powodu zabytkowej figurki, która trafiła do Unieścia jako darowizna. Ta wyjątkowo piękna rzeźba przestawia Marię tronującą, która w prawej dłoni trzyma kulę, a w lewej Dzieciątko.

Wyjątkowa figurka

Pochodzenie figurki ustawionej w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Gwiazdy Morza jest dosyć tajemnicze. Prawdopodobnie wiąże się z klasztorem benedyktynów, znajdującym się w górach Katalonii, dokładniej w masywie Montserrat. Klasztor ten został założony w XII wieku i służył przede wszystkim jako ważny ośrodek pielgrzymkowy związany z kultem maryjnym. To właśnie w tym miejscu przechowywana była wyjątkowa figurka Marii z Dzieciątkiem. Ze względu na swoją sławę stała się inspiracją dla wielu kopii rozpowszechnionych w całym regionie. Przypuszcza się, że rzeźba znajdująca się w Unieściu jest jedną z tych replik. Jej historia jest bardzo trudna do ustalenia. Na podstawie raczej realistycznego stylu, w jakim została wykonana, ocenia się, że powstała ona nie wcześniej niż w XIV wieku. Do kościoła w Unieściu trafiła jako darowizna przywieziona z jednego z zachodnich państw. Ponieważ ofiarodawca zmarł, nie można z całą pewnością ustalić pochodzenia rzeźby.

Ciekawostki

Oprócz pięknej figurki, w kościele można zobaczyć również płaskorzeźby drogi krzyżowej. Zostały one ufundowane przez wczasowiczów przebywających w Unieściu. Kościół ma kształt pięcioboku. Wybudowano go z otynkowanych bloczków betonowych. Obok świątyni znajduje się dzwonnica wyposażona w trzy dzwony.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Matki Bożej Gwiazdy Morza w Unieściu