Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój

Jeśli wybieramy się w polskie góry, to zdecydowanie warto rozważyć Krynice-Zdrój. Jest to wspaniała miejscowość znajdująca się w województwie małopolskim w niedalekiej odległości od Nowego Sącza. W okolicy mamy naprawdę wiele innych wartych odwiedzenia miejscowości, dlatego tym bardziej Krynica-Zdrój wydaje się atrakcyjnym miejscem na wypoczynek. Warto wspomnieć, że jest to miejscowość uzdrowiskowa, która słynie z leczniczych wód mineralnych i wielu znanych w Polsce i renomowanych sanatoriów uzdrowiskowych.

Co warto zobaczyć w Krynicy

Krynica-Zdrój nie jest dużą miejscowością. Szacuje się, że zamieszkuje ją stale około 10 tysięcy mieszkańców. Liczba ta co jakiś czas ulega zmianie jednak nie w jakiś drastyczny sposób. Miejscowość istnieje od pierwszej połowy XVI wieku. Od roku 1889 funkcjonuje na prawach miejskich. Jest tu naprawdę wiele ciekawych i wartych uwagi miejsc. Przede wszystkim każdy odwiedzający tę miejscowość musi zajrzeć do znanej w Polsce pijalni wód mineralnych.

Pijalnia ta nie tak dawno przeszła spory remont i dziś wygląda naprawdę atrakcyjnie. Przyciąga turystów z całej Polski. To przecież właśnie dla tej pijalni i leczniczych wód ludzie do Krynicy przyjeżdżają tak chętnie.

Oprócz wspaniałych wód mineralnych w Krynicy odbywa się coroczny festiwal im. Jana Kiepury. Na festiwalu pojawia się bardzo wiele znanych osobistości. To właśnie wtedy Krynica przez okres tygodnia żyje dzień i noc. Mamy tu koncerty, spektakle, masę niesamowitych wydarzeń, w których jak najbardziej warto uczestniczyć. Festiwal Kiepury ma miejsce w sierpniu.

Do atrakcji tej przepięknej i wartej odwiedzenia miejscowości zaliczymy również Muzeum Zabawek, które mieści się na ulicy Piłsudskiego. Warto także odwiedzić Muzeum Nikifora znajdujące się na Bulwarach Dietla. W Muzeum Zabawek mamy możliwość zapoznania się z naprawdę wiekowymi już eksponatami. Są to zabawki, którymi bawiły się dzieci nawet w czasach prehistorycznych. W większości przypadków mamy jednak zabawki pochodzące z wieków XIX i XX. Muzeum te jest wspaniałą atrakcją turystyczną dla dzieci jak i dla dorosłych. Trzeba się jednak liczyć ze sporym wydatkiem jakim niewątpliwie są bilety wejściowe do muzeum. Bilet normalny dla osoby dorosłej to koszt 12 złotych, natomiast ulgowy to 10 złotych. Jeśli jednak możemy sobie na taki wydatek pozwolić to jak najbardziej warto to zrobić i przeznaczyć około godziny czasu na zwiedzanie tego muzeum.

Kolejne muzeum jakim jest Muzeum Nikifora będziemy mogli zapoznać się z dziełami sztuki tego wspaniałego i niedocenianego niestety za życia artysty. Muzeum te funkcjonuje od roku 1995. Pracami Nikifora naprawdę można się zachwycić. Zapoznanie się jednak ze zbiorami z muzeum wiąże się także z wykupieniem biletu. Normalny bilet to koszt 12 złotych, podobnie jak w Muzeum Zabawek. W przypadku biletu ulgowego jest on tutaj tańszy. Jego koszt to 8 złotych. Warto wiedzieć, że w niedziele wstęp do tego niezwykłego miejsca jest darmowy. Jeśli mamy taką możliwość, to powinniśmy się wybrać właśnie wtedy. Trzeba się jednak liczyć z tym, że chętnych do zwiedzania Muzeum Nikifora w niedzielę jest naprawdę bardzo wielu.

Aktywny wypoczynek

W Krynicy-Zdrój warto również zdecydować się na aktywny wypoczynek na łonie natury. W okolicy mamy masę przepięknych lasów, polan, szlaków turystycznych. Warto wybrać się na Jaworzynę Krynicką, do której możemy dostać się koleją gondolową prowadzącą z dzielnicy Krynicy jaką jest Czarny Potok. Na Jaworzynie znajdziemy schronisko, gdzie możemy się zatrzymać, zjeść coś, a nawet przenocować. Ceny nie są zbyt wygórowane, więc warto rozważyć możliwość zatrzymania się w tym miejscu, jeśli pragniemy pozwiedzać tutejszą okolicę i przemierzyć okoliczne szlaki turystyczne. Z Jaworzyny Krynickiej możemy między innymi przejść do schroniska na Łabowskiej Hali, czy na Wierchomli. Ciekawych miejsc do obejrzenia w górach w pobliżu Krynicy-Zdrój jest naprawdę bardzo wiele. Na zapoznanie się z tutejszą przyrodą potrzeba naprawdę sporo czasu. Warto jednak jak najbardziej to uczynić, o ile oczywiście preferujemy aktywny wypoczynek na łonie natury.

Gdzie się zatrzymać i zjeść?

Każda miejscowość turystyczna posiada dobrze rozwiniętą bazę noclegową i restauracyjną. Podobnie jest również w przypadku Krynicy-Zdrój. Możemy przebierać w ofertach hoteli, moteli, pensjonatów. Znajdziemy tu również oferty prywatnych kwater na wynajem dla turystów. Wybór zależy od naszych preferencji i możliwości finansowych. Jeśli wybieramy się do Krynicy w sezonie wakacyjnym bądź w okresie trwania ferii zimowych, to warto wcześniej zarezerwować gdzieś nocleg. Jeśli jednak jedziemy do tej miejscowości poza sezonem turystycznym, to nie musimy rezerwacji dokonywać wcześniej. Raczej powinniśmy coś wolnego znaleźć na miejscu po przyjeździe. Jeśli chodzi o miejsca, gdzie można coś zjeść, to jest ich całkiem sporo. Jest tu karczma, która serwuje naprawdę przepyszne dania. Szczególnie warto zainteresować się pizzą. Możemy również zjeść oscypka, którego zjedzenie jest wręcz tutaj obowiązkiem. Jak na miejscowość turystyczną, to ceny nie są zbyt wygórowane, dlatego właśnie karczma ta cieszy się sporym zainteresowaniem.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Krynicy-Zdrój.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
19 ℃
min. 8 ℃
maks. 22 ℃
opady 0.86 mm
słabe opady deszczu
jutro
20 ℃
min. 9 ℃
maks. 20 ℃
opady 4.13 mm
umiarkowane opady deszczu
pojutrze
18 ℃
min. 10 ℃
maks. 19 ℃
opady 0.96 mm
słabe opady deszczu
2024-05-22
16 ℃
min. 11 ℃
maks. 20 ℃
opady 2.45 mm
słabe opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!