Noclegi w okolicy Muzeum Nikofora w Krynicy-Zdrój
Muzeum Nikofora w Krynicy-Zdrój
Muzeum Nikifora zostało otwarte w 1995 roku jako oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Placówka mieści się w Romanówce, czyli urokliwym drewnianym budynku przy ul. Bulwary Dietla. Przed muzeum znajduje się słynny Stary Dom Zdrojowy. Warto wiedzieć, że do Romanówki można dostać się przez most nad potokiem Kryniczanka. Ekspozycja obejmuje pamiątki oraz obrazy znanego malarza Nikifora Krynickiego.
Krótka historia Romanówki
Romanówka to willa, którą wybudowano około połowy dziewiętnastego wieku. Pełniła ona wówczas funkcję pensjonatu wypoczynkowego i charakteryzowała się szwajcarskim stylem. Wyróżnia ją przede wszystkim konstrukcja zrębowa, symetryczność, gra kolorów, pokrycie blachą. Jest to parterowa willa. W jej wnętrzu panuje półcień, natomiast nad oknami znajdują się trójkątne naczółki. Jeszcze do 1990 roku budynek mieścił się przy ulicy Piłsudskiego, ale już od około 1970 roku był podniszczony i nie udostępniano go dla osób trzecich. Ostatecznie podjęto decyzję o rozebraniu go i konserwacji. Po pewnym czasie postawiono go na nowo, ale już w innym miejscu. Obecnie jest obiektem zabytkowym i należy do Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.
Ekspozycja
W placówce tej można przede wszystkim podziwiać obrazy Nikifora. Jest ich tu prawie osiemdziesiąt, a większość pochodzi z lat międzywojennych. Warto wiedzieć, że sztuką Krynickiego interesowano się również poza granicami kraju. Obrazy te to akwarelki wykonane nie tylko na papierze, ale i tekturze, kartonie. Przedstawiają głównie krajobraz miejski, ale można wśród nich znaleźć także portrety, czy obrazy o tematyce religijnej. Bardzo interesujące są podpisy, na które składają się ciągi przypadkowych liter. Oprócz tego w muzeum można podziwiać także warsztat Nikifora, czyli skrzynię, pędzle oraz charakterystyczne pieczątki. Zgromadzono tu również zdjęcia, które pochodzą z dziesięciu ostatnich lat życia Nikifora i książki, w których można przeczytać o jego twórczości. Zachowało się także sporo zaproszeń na wystawy i katalogi tych wystaw. Co ciekawe, w muzeum bardzo często są również prezentowane wystawy różnych popularnych artystów tworzących sztukę ludową lub nieprofesjonalną.
Zwiedzanie
Godziny otwarcia:
- poniedziałek: muzeum nieczynne
- wtorek - sobota: 10-13 oraz 14-17
- niedziela: 10-15
Ceny biletów:
- normalny 12 zł
- ulgowy 8 zł
Oficjalna strona: http://www.muzeum.sacz.pl/48,_Muzeum_Nikifora_w_KrynicyZdroju.htm
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!