Iwonicz-Zdrój

Jednym z najpopularniejszych miast w województwie podkarpackim jest Iwonicz-Zdrój będący jednym z najstarszych polskich uzdrowisk. Każdego roku przyjeżdża tu nie tylko wielu kuracjuszy, ale również turystów, którzy chcą spędzić ciekawie czas z dala od typowego miejskiego hałasu. Iwonicz-Zdrój swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim licznym źródłom leczniczym, jednak na terenie tej miejscowości znajduje się również wiele zabytków oraz atrakcji turystycznych. Miejscowość posiada wiele połączeń autobusowych z licznymi polskimi miastami, jednak można się tutaj wybrać własnym środkiem lokomocji, gdyż droga powiatowa tej miejscowości łączy się z drogą krajową nr 28.

Położenie miejscowości

Iwonicz-Zdrój to miasto położone w samym sercu województwa podkarpackiego na wysokości około 410 m n.p.m., w dolinie Iwonickiego Potoku w Beskidzie Niskim. Miasto z każdej strony otoczone jest wzniesieniami, co czyni je jeszcze bardziej interesującym z uwagi na przepiękne krajobrazy roztaczające się wokół. Centrum miejscowości otacza bukowo-jodłowy las, a dzięki obecności w tym miejscu leczniczych wód Iwonicz-Zdrój to bardzo popularne uzdrowisko. Wśród leczonych tutaj schorzeń należy wymienić przede wszystkim choroby kobiece oraz reumatologiczne, choroby dróg oddechowych, dolegliwości układu pokarmowego, a także problemy skórne, otyłość oraz osteoporozę.

Najważniejsze fakty historyczne

Iwonicz-Zdrój to obecnie jedno z najstarszych polskich uzdrowisk, które powstało najprawdopodobniej na początku XV wieku. W drugiej połowie XV wieku we wsi wzniesiono pierwszy kościół parafialny, a w okresie renesansu zaczęto interesować się coraz korzystniejszymi dla zdrowia właściwościami lokalnych wód mineralnych. Po raz pierwszy o Iwoniczu-Zdroju jako o uzdrowisku napisano w 1578 roku, a informacja o tej miejscowości pojawiła się w książce Wojciecha Oczko pt. „Cieplice”. W kolejnych latach o iwonickich wodach pisano w kolejnych publikacjach, a pod koniec XVI wieku zbudowano tu zbór ariański. Podczas rozbiorów Polski na terenie Iwonicza-Zdroju toczyły się bardzo krwawe walki pomiędzy Konfederatami Barskimi, a wojskami carycy Katarzyny.

Od 1772 roku Iwonicz-Zdrój należał do Habsburgów, jednak kilkanaście lat później został odsprzedany Michałowi Ostaszewskiemu, który w miejscowości rozpoczął budowę uzdrowiskowych instalacji. Niestety z uwagi na swój sędziwy wiek zmuszony był odsprzedać miejscowość Załuskim. Jego pierwszym właścicielem był Teofil hr. Załuski, który następnie przekazał miejscowość swoim potomkom. Podczas II wojny światowej do miejscowości wkroczyli Niemcy, którzy ulokowali tutaj swoje oddziały i posterunek. Na początku 1956 roku miejscowość została podzielona na dwie odrębne jednostki administracyjne, a mianowicie na Iwonicz Wieś (gromada) oraz Iwonicz-Zdrój (osiedle). Jeśli chodzi o prawa miejskie, to miejscowość otrzymała je stosunkowo późno, ponieważ dopiero w 1973 roku.

Zabytki, atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca

Najciekawszym miejskim zabytkiem jest pochodzący z 1895 roku kościół parafialny pw. św. Iwona i Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych, który został wzniesiony dzięki środkom finansowym rodziny Załuskich. W mieście przeważają zabytkowe drewniane budowle, których czas powstania datuje się na przełom XIX i XX wieku. Wybierając się do tej przepięknej miejscowości, warto zwrócić uwagę na liczne pomniki i tablice upamiętniające m.in. Karola Załuskiego, Wincentego Pola, Ofiary II wojny światowej, Jana Pawła II oraz ks. dr. Jana Rąba. Turyści powinni także bliżej przyjrzeć się na Dom Zdrojowy powstały na przełomie XIX i XX wieku, w którym obecnie mieści się Gminny Ośrodek Kultury i kino, łazienki borowinowe i mineralne, a także liczne zabytkowe pensjonaty. W Iwoniczu-Zdroju znajduje się również pijalnia wód, w której można spróbować wielu lokalnych wód, które wpływają niezwykle korzystnie na stan zdrowia i pomagają uporać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami zdrowotnymi.

W dawnych latach w miejscowości funkcjonował kompleks skoczni narciarskich, jednak z uwagi na brak zainteresowania tym sportem skocznie zaczęły z czasem podupadać, dlatego też zarosły drzewami oraz trawą. Obecnie w planach jest gruntowna modernizacja tutejszej skoczni. Turyści, którzy wybierają się w okolicę skoczni, mogą skorzystać z basenu kąpielowego, a nieopodal przepływa rzeka Iwonka, nad którą również można spędzić bardzo przyjemnie czas. Latem w miejscowości organizowane są cykliczne imprezy i ważne wydarzenia uprzyjemniające pobyt w Iwoniczu-Zdroju. Dogodne położenie miejscowości wśród wielu wzniesień spowodowało, iż w okolicy powstało wiele szlaków turystycznych, którymi można wybrać się nie tylko na pieszą wycieczkę, ale również na ciekawą wyprawę rowerową.

Baza noclegowa i gastronomiczna

Uzdrowiskowy i turystyczny charakter miejscowości przyczynił się do tego, iż obecnie dociera do niej wielu nie tylko kuracjuszy, ale również turystów, dlatego też baza noclegowa i gastronomiczna są tutaj dobrze rozwinięte. Turyści mogą zatrzymać się nie tylko w licznych pensjonatach, ale również w hotelach, schroniskach, apartamentach, prywatnych kwaterach oraz gospodarstwach agroturystycznych. Jeśli chodzi natomiast o zaplecze gastronomiczne, to w mieście funkcjonuje wiele restauracji, kawiarni oraz zajazdów, które serwują nie tylko dania kuchni polskiej i lokalnej, ale również międzynarodowej.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Iwoniczu-Zdroju.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
12 ℃
min. 1 ℃
maks. 13 ℃
brak opadów
bezchmurnie
jutro
15 ℃
min. 3 ℃
maks. 16 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
pojutrze
18 ℃
min. 7 ℃
maks. 19 ℃
brak opadów
bezchmurnie
2024-04-29
21 ℃
min. 9 ℃
maks. 22 ℃
brak opadów
pochmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!