Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Zespołu pałacowo-parkowego w Iwoniczu-Zdroju

Zespół pałacowo-parkowy Załuskich w Iwoniczu-Zdroju

Pałac Załuskich w Iwoniczu-Zdroju został wzniesiony w 1840 roku. Obecnie pełni funkcję Międzynarodowego Centrum Edukacji Ekologicznej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Historia pałacu

Historia Iwonicza sięga XIV wieku. W 1799 roku wieś została kupiona przez Tadeusza Załuskiego, a następnie odkupiona przez jego syna, Karola. Powstał pałac – murowany obiekt w kształcie prostokąta, z tarasem i zadaszeniem opartym na czterech kolumnach. Dwie wojny światowe doprowadziły do poważnych zniszczeń obiektu, wyrządzonych głównie przez wojska niemieckie i rosyjskie, które stacjonowały w pałacu. Po wojnie majątek poddano upaństwowieniu i został wykorzystany jako szkoła, Wojewódzki Środek Postępu Rolniczego i PGR. W latach pałacowy budynek 1977-1978 został wyremontowany. Następnie przez wiele lat stał nieużywany, dopóki wraz z zespołem parkowym nie przekazano w ręce Uniwersytetu Rzeszowskiego, w posiadaniu którego znajduje się nadal.

Architektura pałacu

Pałac od frontu ozdabia portyk z czterema kolumnami, który zwieńczono przyczółkiem ozdobionym herbami Załuskich i Brzostowskich. Przy narożnikach znajdują się dwa wykusze. Po obu stronach budynku zaprojektowano portyki, które dźwigają tarasy. Tylna elewacja od strony północnej złożona jest z dwóch ryzalitów, które połączono galerią zwieńczoną szklanym dachem.

Przy wejściu do parku można zobaczyć kolejną budowlę wartą zainteresowania. Jest to zbór ariański. Zbór wybudowano w początkach XVII wieku i powstał na podstawie decyzji Jakuba Sienieńskiego, który był wówczas właścicielem okolicznych dóbr. Kiedy przestał być używany, zmieniono go w kolejnym stuleciu na dworski spichlerz. Warto zwrócić uwagę na interesującą dekorację tego budynku - oryginalny, piękny zegar słoneczny ozdobiony herbem Dębno rodziny Sienieńskich. Rekonstrukcja tego zegara została częściowo przeprowadzona przez eksperta od tego typu obiektów – doktora Tadeusza Przypkowskiego. W skład zespołu pałacowo-parkowego Załuskich wchodzi również oranżeria. Budynek oranżerii wybudowano w latach 1890-1910. Obiekt ten trafił do rejestru zabytków.

Polecane obiekty w pobliżu Zespołu pałacowo-parkowego w Iwoniczu-Zdroju


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!