Dźwirzyno

Dźwirzyno

Lokalizacja Dźwirzyna

Jest to niewielka wioseczka sołecka położona w północno-zachodniej Polsce. Znajduje się w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, niedaleko Kołobrzegu. Miejscowość znajduje się na Pobrzeżu Szczecińskim. Dużą atrakcję stanowi jezioro Resko Przymorskie. To idealna odskocznia dla tych, którym znudziła się morska bryza i słona woda i chcieliby "zawiesić oko" na czymś innym. Jezioro to charakteryzuje się bogatą florą i fauną, a także tym, że z brzegu rozpościera się niesamowity widok. Dane, które zostały sporządzone w 2009 roku jasno pokazują, że wówczas wieś liczyła sobie 699 mieszkańców, którzy przebywali tam stale. Jednakże należy pamiętać, że przez cały rok (choć w sezonie letnim najwięcej) znajduje się tam wielu podróżnych. Dźwirzyno jest miejscowością wypoczynkową z portem morskim, letnim kąpieliskiem, a także posiada mocno rozbudowaną bazę wypoczynkowo-turystyczną.

Historia

Na samym początku wieś nie miała aż tylu mieszkańców. W 1966 roku liczyła ich sobie tylko osiemdziesiąt (wliczało się w to także parę rodzin rybaków). Przez następne lata liczba ta stopniowo przybierała na sile i w końcu w roku 1997 zaobserwowano 652 mieszkańców stale tam zameldowanych. W roku tym (aż do 2005 roku) Dźwirzyno uznawano za miejsce, które posiada idealne warunki, aby rozpocząć prowadzenie lecznictwa uzdrowiskowego. Dzięki temu wprowadzono tam różnorodne zakłady lecznictwa i popularność tej miejscowości znacznie wzrosła. Zbadano dokładnie wszystkie walory tego miejsca i ustalono różne pierwszoplanowe i drugoplanowe kierunki leczenia, które miały na celu pomóc wielu ludziom w różnorakich problemach. Stosunkowo niedawno, czyli w roku 2005 zbudowano basen portowy, który ograniczono pirsem.

Atrakcje miejscowości

Dźwirzyno to miejscowość, w której każdy znajdzie zajęcie, które będzie mu odpowiadać. Znajdują się tu atrakcje dla miłośników przyrody, leniuszków, sportowych fanatyków i dla wielu innych typów ludzi. Dla tych pierwszych idealnym rozwiązaniem będzie udanie się na ulicę "Wyzwolenia", przy której znajduje się aż szesnaście szypułkowych dębów, które są oficjalnie uznawane za pomniki przyrody. Wysokość każdego z nich to minimalnie osiemnaście metrów. Dodatkowo warto przejść się na plażę, aby podziwiać przepiękny pas wydm, które posiadają różnorodną budowę oraz kształt. Rosną na nich różne rodzaje roślin, które zafascynują niejednego amatora nowinek przyrodniczych. Ponadto, ważną informacją jest fakt, że obszary dookoła Dźwirzyna objęto Trzebiatowsko-Kołobrzeskim Pasem Nadmorskim.

Dla osób, które zmęczyły leniwie spędzone dni na plaży miejscowość ta przygotowała coś specjalnego. Niespodzianką tą jest jezioro Resko Przymorskie, dzięki któremu możliwe jest także wędkowanie oraz uprawianie sportów wodnych, co niezwykle uatrakcyjnia pobyt w Dźwirzynie. Jeśli przyjedzie się w lipcu można obejrzeć ogólnopolskie zawody w bieganiu, których nazwa brzmi "Ku Słońcu". Zawodnicy rywalizują ze sobą o Puchar Wójta Gminy Kołobrzeg. Przebiegają oni niezwykle malowniczą trasą poprzez plażę, las i w końcu drogą asfaltową do mety. Jest jeszcze jedna atrakcja dla aktywnych. Można wypożyczyć rowery (chyba, że ktoś posiada własne) i ruszyć na wycieczkę międzynarodowym "Szlakiem Rowerowym Wokół Bałtyku" (który nawiasem mówiąc jest częścią sieci "EuroVelo"). Natomiast czerwonym szlakiem, czyli "Szlakiem Nadmorskim" można wybrać się na pieszą wyprawę. Miłośnicy biegania mają do swojej dyspozycji także specjalnie "przygotowaną" dla nich ścieżkę zdrowia, która usytuowana jest w nadmorskim lasku biegnącym tuż koło morza.

Oczywiście Dźwirzyno nie jest miejscowością tylko i wyłącznie przeznaczoną dla sportowców. Nudzić się tam nie będą również ludzie lubiący pozwiedzać. Można tam iść między innymi na port rybacki, który osadzony jest na przetoce, która łączy morze z Reskiem Przymorskim. Nad tym jeziorem można dostrzec także przystań żeglarsko-kajakową oraz stanicę wodną. Warto także zwrócić uwagę na kościół "pw. Matki Bożej Uzdrowienia Chorych", który jest charakterystyczny dla Dźwirzyna. Wybudowano go w latach od 1982 do 1999 i zachwyca swoimi niezwykłymi ozdobami i przepięknym wnętrzem.

Gdzie można nocować?

Miejscowość ta, jak już było wspominane, jest letniskiem posiadającym niezwykle rozbudowaną bazę wypoczynkowo-turystyczną. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zdecydować się można na różnego rodzaju ośrodki wypoczynkowe, kwatery prywatne, czy kempingi, a bardziej wymagający goście powinni zajrzeć do hotelu pięcio lub cztero gwiazdkowego.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Dźwirzynie.

Mapa

Aktualności

-
Publiczne Gimnazjum
Rogowo 31

Na 14 stycznia br. w Rogowie (5 km od Dźwirzyna) przewidzianych jest wiele atrakcji. W związku z 26 Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w miejscowości będzie miał miejsce koncert na sali Publicznego Gimnazjum. W programie m.in. występy taneczne, instrumentalne i wokalne. Wystąpi także zespół Reflex. Dla dzieci przewidziane są liczne zabawy, a także malowanie buziek, loteria fantowa, turniej rzutek czy zaplatanie warkoczyków. Nie zabraknie także wieczornego światełka do nieba.

Wstęp wolny

www.wosp.org.pl/final/26-final/wydarzenia

Ośrodek Ania
Dźwirzyno, ul. Wyzwolenia 44

W Dźwirzynie mamy możliwość wzięcia udziału we wspólnej zabawie sylwestrowej. Odbędzie się ona na ul. Wyzwolenia 44. Na balu czeka na nas zespół muzyczny, który będzie przygrywał do tańca. W cenie biletu jest też przewidziane specjalne menu sylwestrowe.

Wstęp: 200 zł

www.spolkaania.pl/wp-content/uploads/2017/11/sylwester_-2017.jpg

Karlino
Karlino

Z Dźwirzyna warto udać się 40 km na południe do Karlina. Tam czeka na nas ciekawe przedświąteczne wydarzenie. 16 grudnia br. odbędzie się Karliński Jarmark Świąteczny. Wydarzenie organizuje Karliński Ośrodek Kultury. Wystawcy przedstawią bożonarodzeniowe ozdoby i dekoracje. W czasie imprezy będziemy mogli także spróbować smakowitych potraw.

Wstęp wolny

pomorzezachodnie.travel/Artykuly/a,5116/Karlinski_Jarmark_Swiateczny_Karlino_2017

prognoza pogody

dzisiaj
10 ℃
min. 8 ℃
maks. 11 ℃
opady 3.99 mm
słabe opady deszczu
jutro
9 ℃
min. 7 ℃
maks. 10 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
pojutrze
8 ℃
min. 6 ℃
maks. 11 ℃
brak opadów
bezchmurnie
2021-10-26
10 ℃
min. 8 ℃
maks. 11 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!