Darłówko
Wybierając się na wymarzone wakacje, Polacy chętnie wybierają nadmorskie kurorty. Wśród nich znaleźć można tętniące życiem miejscowości, takie jak Władysławowi, czy Łeba lub bardziej kameralne – Darłówko
Lokalizacja
Wszystkich szukających wytchnienia i spokoju, z pewnością zauroczył Darłówko. Miejscowość położona jest pomiędzy Dąbkami, a Jarosławcem, w północnej części województwa zachodniopomorskiego. To nadmorska cześć miasta Darłowo, która w całości objęta jest ochroną Nadmorskiego Pasa Koszalińskiego. Tu czas płynie nieco wolniej, a możliwość korzystania z atrakcji okolicznych osad sprawia, że na nudę nikt tu nie narzeka. Niewątpliwym atutem tej lokalizacji jest bezpośredni dostęp do Morza Bałtyckiego. Dodatkowo to właśnie w tym miejscu znajduje się ujście rzeki Wieprzy do Bałtyku. Dzięki takiemu połączeniu rozwinęła się tu oferta rejsów turystycznych, a także możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego- kajaków i rowerów wodnych. Nie zapominajmy o sąsiadujących z Darłowem jeziorach- Bukowo i Kopań, to spokojne wody, na których spróbować możemy swoich sił w bardziej ekstremalnych dyscyplinach, takich jak windsurfing, czy kitesurfing. Darłowo to kurort, który szczególnie warto wziąć pod uwagę na rodzinne wakacje, podczas których chcemy wypocząć i przeżyć ekscytujący czas. Niewątpliwie korzyścią okaże się duża ilość wakacyjnych atrakcji, która przygotowana została w taki sposób, aby zaspokoić potrzeby wszystkich turystów, bez względu na ich wiek.
Zabytki w Darłówku i okolicy
Całe Darłowo jest osadą o bogatej i długiej historii, sięgającej czasów średniowiecza. Prawa miejskie nadane zostały w 1312 roku. Znane też pod nazwą Królewskie Miasto Darłowo, nieodzownie związane jest z wielkimi postaciami wieku XIV i XV. To w tutejszym Zamku Książąt Pomorskich mieszkał ostatni Wiking Bałtycki, czyli Książę Pomorski - Eryk I - król Danii, Szwecji i Norwegii. Zamek wybudowany został przez Bogusława V, w II połowie XIV wieku. Obiekt na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany, aż w końcu osiągnął wygląd warowni, która dziś funkcjonuje jako miejskie muzeum. Wstęp płatny jest symbolicznie, a w okresie letnim, zwiedzać możemy ten obiekt, w godzinach 10:00 - 20:00.
Nie zapominajmy o innych obiektach w okolicy, jak choćby Kościół Mariacki, znany tez pod nazwą Kościoła Najświętszej Marii Panny w Darłowie. Budowa zapoczątkowana była w 1321 roku i po burzliwych wiekach, do dziś uświetnia swoją okolicę. Oprócz historii tego miejsca, na wyróżnienie zasługuje gotycki styl oraz sarkofagi księcia Eryka, a także księżniczek Jadwigi i Elżbiety. Myśląc o świątyniach w okolicy, nie można przeoczyć kościoła Św. Gertrudy, który wzniesiony został w XV wieku. Tu szczególnie należy zwrócić uwagę na wspaniałą architekturę miejsca oraz oryginalne organy, pochodzące z 1860 roku, które do dziś akompaniują każdej mszy. Nieopodal znajduje się Brama Wysoka, czyli XIV wieczna kamienna brama, będąca pozostałością po murach obronnych miasta. Rysuje nam ona obraz dawnego grodu, który pełnie świetności utrzymywał dzięki strzelcom, usadowionym w okolicach bramy i murów.
Zwiedzając Darłówko natomiast mamy niewątpliwą przyjemność odwiedzić Latarnię Morską. Ta najniższa na polskim wybrzeżu latarnia, ma zaledwie 22 metry, jednak jej prawdziwą wartością jest wiek. Pierwsze wzmianki pochodzą bowiem z 1715 roku. Jedyną w swoim rodzaju atrakcją, znajdującą się w Darłówku, jest Most Rozsuwany im. Kapitana Witolda Huberta, Most ten łączy z sobą zachodnią i wschodnią część miejscowości i doskonale służy turystom, nie tylko do przemieszczania się, ale też jako fascynujące miejsce, na mapie wakacyjnej podróży. Koniecznie odwiedźmy to miejsce około godziny 6:00 rano lub wczesnym popołudniem, o godzinie 15:00 - 16:00, wówczas bowiem mamy okazje do obejrzenia momentu rozsuwania konstrukcji.
Atrakcje w Darłówku
Spędzając wakacje nad Bałtykiem, największą atrakcją jest dla nas oczywiście plaża. Tu znajdziemy długą linię brzegową, która jest niezwykle czysta, i przyjemna. Dodatkowo znajdują się na niej punkty, gdzie wynajmiemy sprzęt lub przekąsimy coś, w porze obiadowej. Nie musimy jednak daleko szukać by znaleźć dodatkowe atrakcje. Jedną z nich jest tramwaj wodny, który jest ciekawą propozycją nie tylko dla najmłodszych. Przyjemność przepłynięcia się po Wieprzy, zajmuje około 20 minut, a koszt takiego przedsięwzięcia to zaledwie 9 złotych. Tramwaj kursuje co pół godziny. Kolejnym miejscem, które przypadnie do gustu nie tylko naszym pociechom jest aqua park - Wodny Jan. Baseny zlokalizowane są przy hotelu Jan, który sam w sobie może nas zainteresować, jako miejsce zakwaterowania. Godzinny bilet wstępu to koszt 15 złotych za normalną wejściówkę i 11 złotych, za ulgową. Kolejny aquapark, znajduje się kilka kilometrów dalej - Balticlandia to znany i lubiany kompleks basenów, który przyciąga steki turystów. Ten znajduje się na terenie ośrodka wczasowego Jantar, a dodatkowo proponuje nam smaczne desery lodowe, napoje i przekąski.
Spędzając wakacje w Darłówku, warto też skorzystać z okazji do zabawy, w takich miejscach, jak park linowy, czy Europark Krasnal. Wszystkie te miejsca urozmaica nasz pobyt i sprawią, że nuda nie będzie nam groziła. Oczywiście każdy może znaleźć tu dodatkowe atrakcje, które szczególnie przypadną do gusty, a o których my dziś nie wspomnieliśmy. Kwestia ilości możliwości, jakie zapewnia nam ten wspaniały nadmorski kurort, sprawia, że nie sposób powiedzieć i wypróbować każde z nich.
Dzielnica noclegowa
Darłówko to dzielnica Darłowa, która szczególnie warto wybrać na cel swoich wakacyjnych wojaży. Oprócz zabawy, czeka tu na nas spokojna atmosfera kompleksów wypoczynkowych. Te kameralnie zlokalizowane szczególnie polecamy na rodzinne wypady. Oprócz wypoczynku, rozrywki i pięknych widoków, czekają na nas przystępne ceny, które za dobę hotelową zaczynają się już od 30 złotych.
Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Darłówku.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!