Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Zespołu pałacowo-parkowego w Kozienicach

Zespół pałacowo-parkowy w Kozienicach

Kozienice to niewielkie miasto położone na terenie województwa mazowieckiego, między wodami Wisły a Puszczą Kozienicką. W sercu miejscowości, niedaleko skrzyżowania dróg krajowych nr 48 oraz 79, znajduje się zabytkowy zespół pałacowy będący obecnie siedzibą Muzeum Regionalnego w Kozienicach.

Historia

Zespół pałacowy został wybudowany w latach 1778-1791 dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Architektem całego kompleksu był Franciszek Placidi. Następnie pałac był kilkukrotnie przebudowywany, by dostosować go do wymagań nowych właścicieli. Ostatecznie wyremontowano go w stylu francuskiego renesansu. W czasie II wojny światowej większość pałacu została zniszczona. Zachowało się częściowo tylko lewe skrzydło. Po wojnie zdecydowano się na wybudowanie tutaj budynku Prezydium Powiatowej Rady Narodowej, który zajął centralne miejsce w zespole pałacowym. Projekt architekta Kokozowa wykonany został w latach 1957-61. Obecnie działa tutaj Muzeum Regionalne, Urząd Miasta oraz Urząd Skarbowy.

Park

Budynki pałacowe otoczone są przez park w stylu angielskim. Został on zaprojektowany przez Jana Kantego Fontanę. Park zajmuje spory teren i opada do doliny Zagożdżonki – rzeczki, która płynie przez Kozienice. Na jego terenie rosną różne gatunki drzew oraz krzewów. W ostatnich latach odbudowano tu także infrastrukturę parkową – latarnie, kosze i ławki. Dzięki temu stało się to bardzo popularne miejsce wśród turystów oraz mieszkańców Kozienic. W 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem wykonano tutaj rekonstrukcję mostu łyżwowego, jaki był tu wtedy zbudowany i następnie spławiony Wisłą, by pomóc w przerzucie wojsk króla.

Muzeum

Pierwsze zbiory i przedmioty zabytkowe w tym miejscu zaczęto zbierać już w latach 30. ubiegłego wieku, ale zostały one zniszczone w czasie pożaru. Na ponowne otwarcie muzeum zdecydowano się dopiero w 1970 roku. Stało się to za sprawą działalności członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej. Zbiory zaczęto kolekcjonować w lewym skrzydle pałacu – w zachowanej dawnej oficynie. Wystawy stałe skupione są głównie na przedstawieniu eksponatów związanych z Puszczą Kozienicką. Na jej terenie prowadzono wiele prac archeologicznych, gdzie znaleziono liczne dowody na przebywanie ludzi w tych stronach w epoce żelaza. Dużą część wystawy poświęcono także malarstwu ludzi związanych z tym regionem.

Polecane obiekty w pobliżu Zespołu pałacowo-parkowego w Kozienicach


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!