Kozienice

W ostatnich latach turyści coraz chętniej wybierają się do mniej popularnych ośrodków. Nic dziwnego - miejsca najbardziej oblegane przez turystów mogą naprawdę zmęczyć zamiast przynieść chwilę wytchnienia. Dlatego też warto wybrać się do miejsc, które - może nie są tak popularne wśród turystów - ale także godne uwagi i bogate w zabytki czy ciekawą przyrodę. Jednym z takich miejsc są Kozienice.

Położenie

Kozienice to miasto położone w województwie mazowieckim, które znajduje się w odległości ok. 90 km na południe od Warszawy. Niedaleko stąd zarówno do Dęblina, jak i Puław czy Ryk. Kozienice to jedna z popularniejszych miejscowości znajdujących się przy trasie nr 79. Przez miasto przepływa rzeka Zagożdżonka. Kozienice są położone w tak zwanej Dolinie Środkowej Wisły - malowniczym regionie obejmującym część Niziny Środkowomazowieckiej. W stosunkowo niewielkiej odległości od miasta znajduje się Puszcza Kozienicka - słynny kompleks leśny o powierzchni ok. 30 000 ha. Kozienicki Park Krajobrazowy to miejsce, gdzie znajduje się mnóstwo ścieżek dydaktycznych będących doskonałym sposobem na odpoczynek dla turystów w każdym wieku.

Historia Kozienic

Kozienice to miejscowość, która ma bardzo długą tradycję. Pierwsze wzmianki na temat tego miasta pojawiły się już w 1206 r. Podobno te okolice stanowiły jeden z najbardziej ulubionych przez króla Władysława Jagiełłę terenów na polowania. W 1394 r. sam król ufundował tutejszy kościół. Kozienice uczestniczyły w wielu ważnych wydarzeniach w historii naszego narodu. Dzięki znajdującej się w pobliżu puszczy wojska polskie wychodzące naprzeciw Krzyżakom w 1410 r. mogły przeprawić się przez Wisłę. Pod Kozienicami miała również miejsce słynna bitwa (1656r.), jednak w wyniku starcia ze Szwedami miasto zostało zniszczone.

Podobnie, jak wiele innych miejscowości w Polsce, również i Kozienice ulegały wielokrotnym zniszczeniom, a w mieście panowała niejedna epidemia. Miasto zostało zniszczone między innymi w czasie Wielkiej Wojny Północnej. Później powstała tu Królewska Manufaktura Broni Palnej, przekształcona następnie w Fabrykę Broni. Kozienice to interesujące miasto, jedną z tutejszych ciekawostek jest najstarszy w Polsce pomnik o charakterze świeckim - jest to kolumna, która została wzniesiona w 1518r. Nie brakuje tu miejsc, które ściśle wiążą się z długimi tradycjami miasta. Nazwa miasta pochodzi od osoby o takim imieniu, nazwisku lub przezwisku i nie ma nic wspólnego ze zwierzętami, ale pomimo to w herbie Kozienic widnieje koziołek.

Największe atrakcje turystyczne

Kozienice to miasto, w którym wiele się dzieje. Przybywający tutaj turyści na pewno nie będą się nudzić. Sporą popularnością cieszą się wspomniane już ścieżki dydaktyczne w Puszczy Kozienickiej. To właśnie tam znajduje się wiele rezerwatów, które stanowią sporą gratkę dla fanów odpoczynku na łonie natury. W Kozienicach można znaleźć także sporo ciekawych zabytków. Warto wspomnieć chociażby o Zespole Parkowo - Pałacowym. Znajduje się tu nie tylko Muzeum Regionalne, ale także i kolumna z 1518r. upamiętniająca narodziny Zygmunta I Starego czy Pomnik partyzantów Batalionów Chłopskich. Uwagę turystów przykuwa również kuźnia z czasów stanisławowskich.

Bogata baza sportowo – rekreacyjna

Kozienice to jednak nie tylko wielowiekowa tradycja i bogactwo natury. Turyści cenią sobie tutaj rozwijającą się z roku na rok bazę sportowo - rekreacyjną. To właśnie na tym aspekcie koncentruje się rozwój Kozienic w ostatnich latach. Wypoczynek w Kozienicach to gwarancja dobrej zabawy o każdej porze roku. Zimą można skorzystać z lodowiska, a latem z kąpieli na krytej pływalni. Mieści się tu również skatepark oraz stadion. W Kozienicach znajduje się również hala sportowa, w której organizowanych jest wiele spotkań. Można oglądać zmagania i rywalizacje sportowców z wielu dziedzin. Popularnością wśród turystów cieszy się także Jezioro Kozienickie - to świetne miejsce nie tylko do kąpieli i beztroskiego wypoczynku, ale także do spotkań z kulturą. Od 2002r. organizowany jest tu bowiem Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Bogusława Klimczuka, dla którego Kozienice to rodzinne miasto.

Baza noclegowa i gastronomiczna

Kozienice to z roku na rok coraz popularniejsze miejsce na wypoczynek, szczególnie w okresie letnim. Zachęca do tego nie tylko piękno tutejszej przyrody, ale także i bogata baza noclegowa czy gastronomiczna. Właściwie każdego roku powstają tu nowe obiekty, które zapraszają turystów przez cały sezon. Do wyboru turystów są zarówno hotele czy pensjonaty, jak i na przykład domki nad Jeziorem Kozienickim. Można tutaj skorzystać również z pola campingowego. W związku z tym, że Kozienice to dość spokojna miejscowość, na wypoczynek w tym miejscu chętnie decydują się rodziny z małymi dziećmi. Jest to jednak dobre miejsce na weekendowy wypad właściwie dla każdego turysty, który ceni sobie kontakt z przyrodą i nie tylko. Dodatkowym atutem jest niewielka odległość od innych, atrakcyjnych turystycznie miejscowości.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Kozienicach.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
15 ℃
min. 11 ℃
maks. 15 ℃
opady 2.63 mm
słabe opady deszczu
jutro
14 ℃
min. 9 ℃
maks. 16 ℃
brak opadów
bezchmurnie
pojutrze
15 ℃
min. 10 ℃
maks. 18 ℃
brak opadów
rozproszone chmury
2020-10-27
16 ℃
min. 12 ℃
maks. 18 ℃
brak opadów
bezchmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!