Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Świętego Krzyża w Kozienicach

Kościół Świętego Krzyża w Kozienicach

Kozienice to piękne miasto leżące niedaleko Kozienickiego Parku Krajobrazowego oraz brzegów Wisły. To także miasto o bardzo bogatej historii, po której pozostały do dzisiaj interesujące zabytki, np. zespół pałacowo-parkowy oraz kościół Świętego Krzyża, które znajdują się w samym centrum tej miejscowości. Pierwsza świątynia w Kozienicach została wybudowana już w XIV wieku. Od tego czasu była ważnym miejscem dla lokalnej społeczności oraz dla przebywających tutaj gości, korzystających z uroków przyrody w tych stronach.

Historia

Obecna świątynia, znajdująca się przy ul. Jana Kochanowskiego, to piąty kościół w tym miejscu. Pierwszy powstał pod koniec XIV stulecia i spłonął krótko po tym – w 1410 roku – w czasie najazdu wojsk księcia Witolda. Następne świątynie powstawały w 1557, 1677 oraz 1743 roku. W latach 1733-1782 przebywał w Kozienicach słynny architekt włoski – Franciszek Placidi. Projektował on zespół pałacowo-parkowy dla króla Stanisława Augusta, a przez te lata odwiedzał także kozienicki kościółek. W 1869 roku rozebrano drewnianą konstrukcję, a na jej miejscu powstała obecna, murowana świątynia. Nad budową czuwał ksiądz Józef Khaun, a jednym z głównych sponsorów budowy był generał Włodzimierz Den. Do parafii należał także cmentarz, który w międzyczasie również kilkukrotnie przenoszono.

Architektura

Styl świątyni można określić jako pseudobazylikowy – kościół posiada trzy nawy, w tym główną na planie prostokąta. Główne wejście znajduje się w elewacji wieżowej. Okna ozdobione są łukami i rozmieszczone są w nawach bocznych. W 1963 roku zamówiono witraże, a rok później pojawiły się także naścienne malowidła pędzla Stanisława Westwalewicza. W tym samym roku pojawiły się także cztery konfesjonały oraz kasetony sufitowe. W środku znajduje się 5 ołtarzy – jeden główny oraz pod dwa boczne w nawach bocznych. Nad głównym ołtarzem zamontowano obraz olejny przedstawiający św. Rocha. We wnętrzu świątyni znajduje się drewniana ambona oraz kamienna chrzcielnica, wykonana z marmuru. Obydwa elementy zostały ufundowane przez parafian pod koniec lat 20 – tych ubiegłego wieku. Do najstarszych elementów wyposażenia kościoła należą: wieżyczkowa monstrancja z 1587 roku oraz kościelny dzwon wykonany dwie dekady wcześniej.

Więcej informacji i szczegółów można znaleźć na stronie: http://www.parafia-kozienice.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Świętego Krzyża w Kozienicach


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!