Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Zamku w Świebodzinie

Zamek w Świebodzinie

Jednym z przykładów nieco zapomnianych, choć zdecydowanie wartych uwagi miejsc jest Świebodzin. Niewielkie miasteczko znajduje się w województwie lubuskim, pomiędzy Zieloną Góra a Kostrzynem nad Odra. Mało znany Świebodzin skrywa wiele wyjątkowych miejsc, jednym z nich jest tutejszy zamek.

Wizytówka miasta

Historia zabudowań zamkowych w Świebodzinie sięga XIII wieku. Nie jest znany oficjalny fundator obiektu, choć najprawdopodobniej był to jeden z książąt śląskich. Świadczą o tym nie tylko koneksje miejscowości, ale też charakter, w jakim budowla została utrzymana. W XIV wieku obiekt ten wykorzystywany był jako miejsce zamieszkania przez owdowiałe księżne oraz do celów administracyjnych wschodniej Brandenburgii.

W XV stuleciu jego właścicielem stał się Zakon Joannitów, który przypuszczalnie rozbudował pierwotną konstrukcję zamku. Kolejne wieki były w okolicy bardzo spokojne i przeznaczenie zamku nie zmieniało się. Dalej pełnił on funkcje administracyjne, a najznamienitszym nazwiskiem zamieszkującym te włości było nazwisko von Knobelsdorff. Zasłużeni dla miasta przedstawiciele rodziny wpływali na jego rozwój i prężne funkcjonowanie okolicy. Nie można w tym miejscu zapominać o wojnie trzydziestoletniej, która spowodowała wiele zniszczeń i wymogła odbudowę zamku. W tym czasie zyskał on nową warownię. Późniejsze lata przyniosły kolejne zmiany własnościowe, po to by w XIX wieku najstarsza, gotycka część zamku trafiła w ręce Krammma - właściciela firmy budującej linię kolejową.

Czasy obecne

W XX wieku odrestaurowano część budynku, przeznaczoną na pomieszczenia szpitalne. W trakcie kolejnych lat zamek zmieniał swój charakter – najpierw funkcjonował jako siedziba Caritasu, później jako sanatorium, a obecnie administrowany jest przez Ośrodek Rehabilitacji Ortopedycznej. Niestety duża jego część wyłączona jest z eksploatacji i niszczeje.

Polecane obiekty w pobliżu Zamku w Świebodzinie