Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu ratusza miejskiego w Świebodzinie

Ratusz miejski w Świebodzinie

Świebodzin to bardzo niepozorna, choć malownicza miejscowość zlokalizowana w województwie lubuskim. Zachodnie tereny naszego kraju posiadają bardzo interesującą historię, która niezwykle wyraźnie zaakcentowana jest właśnie na ulicach Świebodzina. Tu znajdziemy zabudowę warowną z początków XIII wieku, majestatyczny kościół parafialny i wiele innych zabytków, którym warto poświęcić swój czas. W tym miejscu szczególnie uważnie powinniśmy przyjrzeć się zabudowie ratusza miejskiego.

Centrum miasta

Niezwykle piękna budowla datowana jest na XVI wiek. Oryginalny plan został nieco zmodernizowany w XIX stuleciu. Centralny punkt rynku staromiejskiego zagospodarowany był już w XIV wieku, jednak nie przetrwał on próby czasu. Oprócz jego oczywistej funkcji siedziby władz miasta, Urzędu Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich, swoje miejsce znalazło tu Muzeum Regionalne. Duża część ekspozycji poświęcona jest przeszłości ziem Lubelszczyzny, a więc tradycji regionu, charakterystycznych rzemiosł, a nawet tradycyjnej kuchni.

Elewacja ratusza utrzymana jest w stylu gotyku, przełamanego delikatnie renesansowymi elementami. Tu zwróćmy też uwagę na wieżę, najwyższy punkt w okolicy. Ta zwieńczona jest krenelażem, zaś ciekawostką, o której nie wszyscy wiedza jest fakt zachowania się najstarszych elementów w piwnicy. Tam znaleźć możemy kamienne sklepienia beczkowe oraz ceglane krzyżowo – żebrowe. Taka architektura widoczna jest także w kilku miejscach na parterze.

Ratusz miejski zlokalizowany jest w centralny punkcie rynku, co sprawia, że możemy obserwować go podczas przerwy na kawę, a nawet obiad w pobliskich restauracjach i kawiarniach. To nienapomniany widok, który dodatkowo może być uzupełniony o doznania artystyczne. Codziennie bowiem o dwunastej z ratuszowej wieży rozbrzmiewa hejnał, którego autorem jest Edmund Wilgocki.

Polecane obiekty w pobliżu ratusza miejskiego w Świebodzinie