Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu pomnika Chrystusa Króla w Świebodzinie

Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie

Rzeźba w Świebodzinie, przedstawiająca figurę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, stała się jedną z najbardziej znanych polskich rzeźb, ze względu na swoją wysokość. Została wniesiona w 2010 roku jako wotum wdzięczności pokryte z datków parafian ze Świebodzina, Polonii amerykańskiej, a także przedsiębiorców działających lokalnie.

Historia pomnika

W 2001 roku proboszcz parafii sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie – ksiądz Sylwester Zawadzki – rozpoczął starania o budowę pomnika Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Od początku miał on zdumiewać wielkością, nawiązując do znanego pomnika Chrystusa Odkupiciela górującego nad Rio de Janeiro. Pomnik w Rio de Janeiro liczy sobie 38 metrów – statua w Świebodzinie jest od niego o trzy metry wyższa, a cała statua wraz z koroną przewyższa brazylijski pomnik aż o sześć metrów.

Datki na budowę rzeźby zbierano przez kilka lat, a w 2010 roku figura zaprojektowana przez rzeźbiarza Mirosława Pateckiego, stanęła na sztucznie usypanym kopcu o wysokości ponad szesnastu metrów. Pomnik został wykonany technologią siatkobetonu. Korona na głowie Chrystusa liczy sobie ponad trzy metry średnicy i trzy metry wysokości, jest pozłacana w całości. Figura stanęła jako wotum wdzięczności za jubileuszowy rok 2000 oraz intronizację Chrystusa Króla na Ziemi Świebodzińskiej. Umieszczona została przy ulicy Sulechowskiej w Świebodzinie i widoczna jest z daleka, w momencie zbliżania się do tego miasta.

Kontrowersje wokół pomnika

Mimo licznych dyskusji na temat wątpliwej estetyki pomnika w Świebodzinie, od samego początku jego postawienia budzi on zrozumiałe zainteresowanie osób przejeżdżających przez miasto, ale i specjalnie przybywających z pielgrzymkami. Z pewnością pomnik w Świebodzinie znajduje się w ścisłej dziesiątce najwyższych przedstawień Jezusa na świecie, wśród pomników z Meksyku, Argentyny, Portugalii, Indonezji, Brazylii, Boliwii czy Wietnamu. Sama figura w Świebodzinie zyskała już nawet popularność medialną, pojawiając się w teledysku gwiazdy muzyki pop – Cassiusa z gościnnym udziałem Pharrella Williamsa i Cat Power, w którym… odlatywała w kosmos.

Polecane obiekty w pobliżu pomnika Chrystusa Króla w Świebodzinie