Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Zamek w Bytowie

Noclegi w pobliżu Zamku w Bytowie

Zamek w Bytowie

Bytów jest miejscowością położoną na Kaszubach. Miasteczko wyróżnia się nie tylko atrakcyjną lokalizacją, ale również zabytkami, które wzbudzają zainteresowanie osób z różnych zakątków kraju. Za taki punkt można z pewnością uznać Zamek Krzyżacki Bytów, który znajduje się przy ulicy Zamkowej.

Historia obiektu

Zamek w Bytowie powstawał na przełomie XIV i XV wieku. Został wybudowany na planie prostokąta, w każdym rogu zbudowane zostały baszty – jedna kwadratowa oraz trzy okrągłe. Do postawienia warowni wykorzystano kamienie z pobliskich pól oraz cegieł. W 1410 roku zamek zdobyły wojska Władysława Jagiełły, jednak po pewnym czasie wrócił on w ręce zakonu krzyżackiego. Po wojnie trzynastoletniej warownia ponownie stała się własnością polską, wówczas król Kazimierz Jagiellończyk przekazał go w ręce księcia pomorskiego Eryka II. Zamek był siedzibą książąt pomorskich do 1637 roku.

W II połowie XVI wieku zamek trafił w ręce Gryfitów, którzy dokonali przebudowy warowni oraz dobudowali do niej Dom Książęcy. W XVII wieku na terenie obiektu zostały umiejscowione piekarnia oraz browar, dobudowano także Dom Wdów. Kiedy ostatni z Gryfitów zmarł zamek ponownie stał się własnością polską. Podczas wojny polsko – szwedzkiej zamek został zniszczony w pożarze, jego częściowej odbudowy dokonano, gdy Bytów należał do Fryderyka Wilhelma I. W 1945 roku na terenie zamku działało więzienie NKWD. Warownia została w pełni odbudowana w II połowie XX wieku.

Zamek Krzyżacki obecnie

Obecnie zamek w Bytowie jest siedzibą Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego. Zwiedzając go można zobaczyć między innymi kolekcję różnorodnych pułapek na myszy czy drewnianą sokowirówkę. Część zamkowych sal jest dzisiaj wykorzystywana podczas organizacji koncertów, wernisaży czy innych wydarzeń kulturalnych. Południowe skrzydło zamku obecnie służy jako restauracja oraz hotel. Restauracja jest miejscem wartym większej uwagi, ponieważ można tam skosztować między innymi świeżych ryb złowionych w pobliskich jeziorach.

Przydatne informacje

Muzeum działające na terenie zamku jest czynne: poniedziałek 10:00 – 16:00, wtorek – niedziela 10:00 – 18:00.

Ceny biletów:

  • bilet normalny – 9 zł
  • bilet ulgowy – 7 zł
  • bilet szkolny – 5 zł
  • W poniedziałki wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Polecane obiekty w pobliżu Zamku w Bytowie


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!