Noclegi w okolicy Cerkwi św. Jerzego w Bytowie
Cerkiew św. Jerzego w Bytowie
Bytów jest uroczym, kaszubskim miasteczkiem, które można nazwać ośrodkiem turystyczno – wypoczynkowych Pomorza. Początki miejscowości sięgają prawdopodobnie już XII wieku, gdyż pierwsze wzmianki o Bytowie pojawiły się w kronice Galla Anonima. Miasteczko stanowi dla przybywających do niego turystów sporą atrakcję głównie ze względu na zabytki będące chlubą Bytowa. Miłośnicy prawdziwych perełek architektonicznych z przyjemnością spędzają tutaj wolny czas, delektując się tymi dobrodziejstwami kultury. Jednym z największych zabytków Bytowa jest bez wątpienia tutejsza cerkiew, która czynnie funkcjonuje po dziś dzień.
Powstanie światyni
Bytowska cerkiew zbudowana została w drugiej połowie XVII wieku. Początkowo funkcjonowała jako świątynia ewangelicka, a w ukraińsko-bizantyjską cerkiew przekształcona została dopiero pod koniec XX wieku. Dostępne źródła głoszą, że pierwotna świątynia ewangelicka pw. świętego Jerzego miała powstać tu już w XIV wieku w postaci drewnianej. Niestety, świątynia, którą miejscowi nazywali "kościółkiem kaszubskim" spłonęła, a na jej miejsce powstała budowla, którą dziś mamy okazję podziwiać. Na szczęście ocalało całe wnętrze dawnego drewnianego Kościółka, które zobaczyć można w Muzeum Zachodnio-Kaszubskim w Bytowie.
Cerkiew budzi tak duże zainteresowanie turystów głównie ze względu na styl, w jakim powstała i jej niebanalne wnętrze. Zbudowana w charakterystycznym systemie ryglowym warunkującym powstanie tak zwanego muru pruskiego, który polega na wypełnianiu przestrzeni pomiędzy belkami murem z cegieł. Cerkiew jest prawdziwą chlubą Bytowa, również jej wnętrze należy do wyjątkowych. Już po samym wejściu do świątyni naszym oczom ukazuje się Ikonostas, czyli ściana wypełniona niezwykłymi ikonami. W części centralnej ściany znajdują się drzwi główne, zwane Carskimi Wrotami, które otwierają się tylko podczas liturgii. Prawo do otwierania tych drzwi ma tylko i wyłącznie kapłan sprawujący liturgię. Oprócz tego elementu znajduje się tu więcej perełek, które stanowią prawdziwą ucztę dla oka.
Informajca dla zwiedzających
Do cerkwi może wejść każdy, bez konieczności uiszczania opłaty. Każdy może także wziąć udział w mszy, które odprawiane są w języku ukraińskim o godzinie 18:00 w dni powszednie i o 10:00 w niedzielę i święta. Więcej szczegółów znajduje się na stronie: http://www.cerkiew.ebytow.pl/index.php.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!