Noclegi w okolicy mostu kolejowego w Bytowie
Most kolejowy w Bytowie
Jedną z kaszubskich miejscowości jest Bytów, który każdego roku chętnie odwiedzają turyści. Z tego też powodu jest on dość popularnym na Pomorzu ośrodkiem turystyczno – wypoczynkowym. Wiąże się to oczywiście z zabytkami znajdującymi się w mieście oraz bogato rozwiniętą ofertą noclegową Bytowa. Jednym z obiektów, które zdecydowanie trzeba zobaczyć będąc w Bytowie jest most kolejowy, który stanowi prawdziwą perełkę architektoniczną i jest symbolem miasta.
Niebanalna konstrukcja
Most Kolejowy w Bytowie powstał już pod koniec XIX wieku nad rzeką Borują. Fenomen mostu polega głównie na jego niebanalnej konstrukcji wzorowanej na słynnych rzymskich akweduktach. Granitowe solidne podpory stanowią mocne oparcie dla sześciu ceglanych przęseł łukowych tworzących most. Podpory na samym szczycie zdobione są przez oryginalne płaskorzeźby wykonane z piaskowca, które przedstawiają herby kolei pruskich, Bytowa, Pomorza, Rzeszy i Prus.
Historia mostu
Pierwotnym przeznaczeniem mostu kolejowego było współtworzenie linii kolejowej pomiędzy Bytowem a Miastkiem. Co ciekawe, do tej pory nie wiadomo czy most spełnił swoją "kolejową rolę" czy nie. Istnieje kilka wersji stanowiących rozwiązanie tej kwestii. Jedna z nich głosi, iż rzeczywiście most stanowił połączenie kolejowe między Bytowem a Miastkiem przez około trzydzieści lat, po czym zmienioną trasę kolejową i stał się bezużyteczny. Inna teoria, przypominająca prawdziwą legendę zakłada, że podczas budowy trasy kolejowej zginął tutaj jeden z włoskich robotników, co sprawiło, iż zaniechano dalszych prac, a most stał się wyklęty. Z relacji miejscowych usłyszeć możemy również trzecią wersję, według której do budowy linii kolejowej na moście nie doszło przez pomyłkę i budowniczy poprowadzili ją po prostu inną drogą. Niezależnie od tego, jaka była prawdziwa historia mostu i tak stanowi on jeden ze sztandarowych zabytków Bytowa, dzięki niebanalnej konstrukcji.
Most Kolejowy stanowił, stanowi i zapewne stanowić będzie powód do dumy Bytowa, na co miasto dało dowód już w latach dwudziestych XX wieku, kiedy na banknotach zastępczych z czasów wielkiego kryzysu zaczęto drukować właśnie most kolejowy.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!