Bytów

Bytów

Bytów to niewielkie miasteczko położone w północnej Polsce będące interesującym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym. Warto również wiedzieć o tym, iż w tej miejscowości bardzo dobrze rozwinięty jest przemysł spożywczy, metalowy, drzewny oraz elektrotechniczny. Liczne zabytki, ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne oraz przepiękne widoki każdego roku przyciągają do Bytowa wielu turystów, którzy chcieliby miło spędzić wakacyjny odpoczynek.

Położenie

Bytów to miasto położone w województwie pomorskim, na Pojezierzu Bytowskim. Miasteczko do 1998 roku należało administracyjnie do województwa słupskiego. Przez miejscowość przepływa rzeka Bytowa i Boruja, natomiast nieopodal znajduje się jezioro Jeleń. Pod względem geograficznym Bytów należy do mezoregionu zwanego Pojezierzem Bytowskim i w niedalekiej odległości od tej miejscowości znajduje się Morze Bałtyckie. Jeśli chodzi podział fizycznogeograficzny to Bytów położony jest pomiędzy dwoma bardzo dużymi równinami, a mianowicie między Równiną Polanowską oraz Równiną Charzykowską.

Najważniejsze fakty historyczne

Historia Bytowa sięga czasów średniowiecznych, a jego założycielem była najprawdopodobniej osoba o imieniu Byt, stąd też prawdopodobnie wzięła się nazwa miejscowości. Jeśli chodzi o najstarsze zapiski dotyczące Bytowa to pochodzą one z początków XIV wieku, kiedy miejscowość stała się własnością prywatną. W 1329 roku zarówno zamek, jak i całe miasto zostały odkupione przez Zakon Krzyżacki. W Bytowie istnieje najstarsza parafia na całym Pomorzu, która najprawdopodobniej została założona w 1335 roku. Zdecydowanie najistotniejszym wydarzeniem w dziejach całego miasta była jego lokacja na prawie chełmińskim, do czego doszło w połowie XIV wieku. W tym właśnie czasie miasto otrzymało herb, samorząd z władzami, a także organ sądowniczy. Kolejnym bardzo ważnym wydarzeniem było wybudowanie zamku obronnego, który został wzniesiony w miejscu znajdującej się ówcześnie warowni rodu von Behr. Prace budowlane trwały na przełomie XIV i XV wieku, a sam zamek w tamtym czasie stanowił siedzibę krzyżackich urzędników.

W okresie wojny trzynastoletniej miasto przechodziło z rąk do rąk, jednak ostatecznie zostało przekazane księciu pomorskiemu Erykowi II na zasadzie dożywotniego lenna. Niestety po jego śmierci miasto nie powróciło do Polski. Polscy władcy w kolejnych latach starali się odzyskać bytowską ziemię, jednak dopiero w 1526 roku miejscowość stała się polskim lennem. W pierwszej połowie XVII wieku Bytów wrócił pod bezpośredni zarząd Polski. W tym samym czasie katolicy odzyskali swoje kościoły, natomiast lokalna szlachta została ze wszystkimi prawami zrównana z polską szlachtą. W kolejnych latach Bytów był pod panowaniem niemieckim, jednak po zakończeniu II wojny światowej powrócił w granice naszego kraju. W wyniku przeprowadzonych w 1945 roku walk – miejscowość znacznie ucierpiała, a lokalne budowle zostały zniszczone przez wojskowy sprzęt. W wyniku licznych pożarów centrum miasta zostało całkowicie spalone i doszczętnie zniszczono zabytkowy kościół. Na szczęście wraz z upływem czasu miasto zaczęto powoli odbudowywać.

Zabytki, atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca

Najciekawszym bytowskim zabytkiem jest krzyżacka twierdza, która została zaliczona do jednego z 50 cudów Pomorza. Budowa zamku rozpoczęła się w 1390 roku, a po jej zakończeniu zamek pełnił funkcję strażnicy granicznej. Do połowy XV wieku zamek zamieszkiwali Krzyżacy, a następnie przeszedł on w ręce książąt pomorskich. Z czasem budowla zaczęła podupadać, jednak w II połowie XX wieku rozpoczęły się prace mające na celu odbudowanie warowni. Obecnie w zamku swoją siedzibę ma lokalna biblioteka, znajduje się tutaj również hotel z restauracją oraz etnograficzne Muzeum Zachodnio-Kaszubskie. Można w nim podziwiać bogate zbiory związane z historią tego miasta. W niektórych pomieszczeniach odbywają się wernisaże oraz koncerty, natomiast latem na zamkowym dziedzińcu organizowane są rycerskie pokazy.

Wśród pozostałych ciekawych zabytków warto również zwrócić uwagę na cerkiew pw. św. Jerzego będącą dawnym kościołem ewangelickim, zabytkowe kamieniczki położone w samym sercu miasta, kościół ewangelicki pw. św. Elżbiety, a także most kolejowy, który został wzniesiony pod koniec XIX wieku. Wybierając się do Bytowa należy bliżej przyjrzeć się Traktowi Młyńskiemu, na którego trasie można podziwiać średniowieczny układ urbanistyczny miasta.

Jednym z ciekawszych miejsc w Bytowie jest ogród japoński, na którego terenie można nie tylko wypocząć, ale również podziwiać przepiękną roślinność. Szczególnie pięknie prezentują się klony palmowe, azalie japońskie oraz prześliczne magnolie. W ogrodzie japońskim znajdują się ponadto przepiękne strumyki z kaskadami wodnymi oraz herbaciarnia.

Baza noclegowa i gastronomiczna

W miejscowości znajduje się wiele obiektów noclegowych, są domki letniskowe, hotel zlokalizowany w lokalnym zamku, a także wiele gospodarstw agroturystycznych, które oferują w pełni wyposażone pokoje i to w dosyć niskich cenach.

W Bytowie można skosztować nie tylko lokalnych przysmaków, ale również potraw kuchni światowej, ponieważ znajduje się tutaj wiele restauracji, barów oraz kawiarni. Warto jednak podczas wakacji tutaj spróbować regionalnych dań kuchni kaszubskiej. Bytów posiada ponadto dobre połączenia komunikacyjne z wieloma polskimi miastami, dzięki czemu można dostać się tutaj nie tylko samochodem, ale również autobusem oraz koleją.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Bytowie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
2 ℃
min. 0 ℃
maks. 3 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
jutro
2 ℃
min. 2 ℃
maks. 4 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
pojutrze
4 ℃
min. 2 ℃
maks. 5 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2024-12-09
3 ℃
min. 2 ℃
maks. 4 ℃
opady 0.14 mm
śnieg z deszczem

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!