Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Armii Krajowej w Krakowie

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie

Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie to instytucja, której misją jest upowszechniane wiedzy na temat Polskiego Państwa Podziemnego oraz Armii Krajowej. Powstało w 2000 roku. Ideą Muzeum jest przedstawienie obrazu polskiego podziemia, obejmującego jego duchową genezę przed 1945 rokiem, a także jego dziedzictwo patriotyczne w czasach współczesnych.

Ekspozycja stała

Na stałą ekspozycję Muzeum Armii Krajowej składają się między innymi materiały pochodzące ze zbiorów Obszaru Lwowskiego Armii Krajowej, Klubu Powstańców Warszawskich oraz Fundacji Muzeum Historii Armii Krajowej. Ekspozycję podzielono na części tematyczne. Na parterze można zobaczyć historię II RP oraz okupacji niemieckiej. W podziemiach znajduje się zasadnicza część wystawy, która dotyczy Polskiego Państwa Podziemnego. Przestrzenie tematyczne obejmują między innymi strukturę i obszary aktywności Armii Krajowej. Odrębny obszar wydzielono dla akcji "Burza". Ta część wystawy prezentuje elementy uzbrojenia i umundurowania oraz setki pamiątek oraz zdjęć.

Historia muzeum

Działania na rzecz stworzenia muzeum zostały podjęte przez członków Związku Żołnierzy Armii Krajowej na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Kombatanci otrzymali możliwość zorganizowania wystawy "Nasza droga do Niepodległości" w budynku im. Lenina przy ul. Topolowej. W 1997 roku Rada Miasta Krakowa wyraziła wolę utworzenia w mieście Muzeum Armii Krajowej. Placówka powstała w 2000 roku jako wspólne przedsięwzięcie Województwa Małopolskiego i Gminy Kraków. Ekspozycję stałą otwarto w 2012 roku.

Działalność

Statutowa działalność muzeum obejmuje gromadzenie i udostępnianie zbiorów związanych z Armią Krajową. Instytucja zajmuje się także działalnością popularyzatorską i dydaktyczną. Odbywają się tutaj liczne odczyty, pokazy filmów, promocje książek, a także spotkania z kombatantami i historykami. Muzeum zgromadziło w sumie ponad 8000 muzealiów, w tym fotografie, dokumenty, militaria oraz zbiory orderów i odznaczeń. Większość kolekcji to dary przekazane przez kombatantów.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 11.00-18.00. Ceny biletów: normalny 13 zł, ulgowy 7 zł. Więcej szczegółowych informacji znajduje się pod adresem http://www.muzeum-ak.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Armii Krajowej w Krakowie