Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Zamek Chojnik w Jeleniej Górze

Noclegi w pobliżu Zamku Chojnik

Zamek Chojnik w Jeleniej Górze

Jelenia Góra jest wspaniałą miejscowością turystyczną, którą warto chociaż raz w życiu odwiedzić. To miejscowość, gdzie nikomu nie będzie się nudzić, tak wiele można w niej znaleźć atrakcji. Jelenia Góra leży w Karkonoszach, a wiele jej atrakcji turystycznych, znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Jednym z najważniejszych zabytków jest leżący na szczycie góry Chojnik - Zamek Chojnik. To miejsce o bogatej historii, które koniecznie trzeba zwiedzić będąc w tej okolicy.

Góra Chojnik, na której znajduje się zamek jest bardzo wysoka, bo ma aż 627 m n. p.m. Warownia leży na jej szczycie, gdzie z jednej strony znajduje się bardzo strome urwisko, które ma aż 150 metrów. Urwisko to nazywane jest Piekielną Doliną.

Historia zamku

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XIV wieku, kiedy zamek należał do rodziny Schaffgotschów. Na przełomie późniejszych lat był nieustannie rozbudowywany i modernizowany. Dużemu zniszczeniu zamek uległ w 1675 roku, kiedy to uderzył w niego piorun i w zamku wybuchł pożar. Budynek nie został już ponownie wyremontowany, dlatego z biegiem czasu stał on się atrakcją dla turystów, początkowo dla kuracjuszy z Cieplic. W późniejszym czasie w zamku powstało muzeum pamiątkowe oraz gospoda dla turystów i schronisko turystyczne. Zamek został poddany dużej renowacji, wybudowano schody na wierzę, odbudowano spalone sale, odnowiono dziedziniec.

Pod koniec XX wieku zamek stał się miejscem, gdzie zaczęły się odbywać turnieje kusznicze "O Złoty Bełt Zamku Chojnik". Krótko potem zamek stał się siedzibą Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, którzy zajęli się organizacją turniejów. W 2007 roku postawiono na terenie zamku pomnik Karola Wojtyły wraz z studentami, jako pamiątkę jego wizyty w tym miejscu.

Księżniczka Kunegunda

Z zamkiem wiąże się legenda o księżniczce Kunegundzie, przez którą zginęło wielu młodych ludzi starających się o jej rękę, ponieważ kazała im objechać zamek dookoła, co było prawie niemożliwe. Gdy w końcu jednemu śmiałkowi się to udało, nie chciał on ręki księżniczki z powodu jej okrucieństwa. Zrozpaczona odrzuceniem Kunegunda rzuciła się z urwiska. Mówi się, że do dzisiaj zamek odwiedza duch jednego z zalotników Kunegundy.

Informacje dla zwiedzających

Godziny otwarcia zamku

  • 10:00-16:00 (luty-marzec)
  • 10:00-17:00 (kwiecień-czerwiec)
  • 10:00-18:00 (lipiec-sierpień)
  • 10:00-17:00 (wrzesień-październik)
  • 10:00-16:00 (październik-listopad)

Ceny biletów: ulgowy – 4zł, normalny – 6zł

Dodatkowe opłaty: parking 5 – 10zł

Szczegółowe informacje na stronie: http://www.chojnik.pl/.

Polecane obiekty w pobliżu Zamku Chojnik