Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Park Norweski w Jeleniej Górze

Noclegi w pobliżu Parku Norweskiego w Jeleniej Górze

Park Norweski w Jeleniej Górze

Uzdrowisko Cieplica to jedna najpiękniejszych dzielnic urokliwej Jeleniej Góry. Będąc w okolicy koniecznie trzeba odwiedzić to szczególne miejsce. Choć od centrum miasta do dzielnicy zdrojowej jest dość duża odległość, to warto poświęcić chwilę czasu choćby po to, by zwiedzić przepiękny Park Norweski.

Historia powstania

Znajdujący się w Cieplicach Park Norweski swoje początki ma u zarania XX wieku. Wtedy to bogaty fabrykant Eugen Füllner postanowił za pomocą linii drzew oddzielić zakład produkcyjny od domów pracowników. Obecnie Park Norweski znajduje się niemal w centrum Cieplic. Jest on połączony mostem przerzuconym nad rzeką Wrzosówką z Parkiem Zdrojowym. Nazwa parku pochodzi od pawilonu, który swoim kształtem przypomina restaurację w norweskim Oslo.

Atrakcje parku

Obecnie w pawilonie znajduje się Muzeum Przyrodnicze. Pawilon Norweski najlepiej podziwia się z pięknego kamiennego mostu znajdującego nad stawem. Sam budynek natomiast w roku 1990 został wpisany do rejestru zabytków. Dzięki niedawnym inwestycjom Park Norweski w Cieplicach nabrał nowego, piękniejszego blasku. Odrestaurowano ścieżki spacerowe, zamontowana wiele stylowych latarni oraz wzmocniono brzeg stawu. Ponadto zbudowano także piękną, białą altankę. Dodatkową atrakcją parku stała się zamontowana na środku stawu fontanna, która wieczorami rozświetla się różnymi kolorami.

Warto przypomnieć, że Cieplice były świadkiem niezwykłego spotkania, które miało miejsce w roku 1847. Wtedy to w tym niewielkim uzdrowisko znaleźli się Wincent Pol, Kornel Ujejski oraz Jak Purkyn. Pamiątką tego zdarzenia jest głaz narzutowy opatrzony stosowną tablicą, który znajduje się obok muzeum.

Informacje dla zwiedzających

Chcąc odwiedzić Pawilon Norweski, a tym samym znajdujące się w nim Muzeum Przyrodnicze trzeba pamiętać, że godziny otwarcia uzależnione są od sezonu. Od maja do września muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w dni robocze 9:00-18:00, a w soboty i niedziele 9:00- 17:00. W okresie od października do kwietnia muzeum otwarte jest w godz. 9:00-16:30. Bilety wstępu kosztują odpowiednio: normalny – 4 zł, ulgowy 3 zł.

Wejście do samego Parku Norweskiego jest bezpłatne, a korzystać z niego można przez cały rok.

Polecane obiekty w pobliżu Parku Norweskiego w Jeleniej Górze