Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Pałacu Schaffghotschów w Jeleniej Górze

Pałac Schaffghotschów w Jeleniej Górze

Wzniesiony przez księcia Johanna Nepomucena Schaffgotscha monumentalny Pałac Schaffgotschów znajduje się w centrum uzdrowiska Cieplice Zdrój w powiecie jeleniogórskim i należy do jednego z najpiękniej zachowanych zabytków tego rejonu. Widnieje on na liście obiektów Doliny Pałaców i Ogrodów porównywanej często do francuskiej Doliny Loary.

Historia pałacu

Wcześniej na miejscu rezydencji rodu Schaffgotschów znajdował się renesansowy dwór oraz dom gościnny. Po pożarze z 1977 roku decyzją księcia Johanna Nepomucena Schaffgotscha w latach 1784-1809 wzniesiono pałac, do którego budowy wykorzystano pozostałości dawnych budowli. Zaprojektowany przez Johanna Georga Rudolfa pałac utrzymany został w stylu dojrzałego baroku z częściami inspirowanymi formami wczesnego klasycyzmu. Wnętrza zostały udekorowane w stylu empire przez malarza Antona Paetza i sztukatora Johana Josepha Echtiera, a fasady przez Augustina Wagnera oraz kamieniarza Johanna Pausenbergera.

W okresie wojny budowla pełniła rolę lazaretu, jednak bez problemu przetrwała czasy wojny. Ród Schaffgotschów posiadał budynek na własność do 1945 roku, gromadząc w nim niezwykły, cenny zbiór starodruków i rękopisów w księgozbiorze oraz zbiory militarne. W czasie II wojny światowej w pałacu znalazło się miejsce dla zrabowanych przez Niemców w Polsce cennych zbiorów muzealnych. Przebudowany w wieku XIX w stylu historyzmu Pałac Schaffgotschów, od 1975 roku mieści filię Politechniki Wrocławskiej. Jego wnętrza można więc oglądać w godzinach otwarcia uczelni.

Wnętrza

Warto obejrzeć zachowane oryginalne zdobienia wnętrz w Pałacu Schaffgotschów. Wśród nich na parterze można podziwiać sklepienia, a na wyższych poziomach budynku – stropy fasetowe. Szczególną uwagą zwiedzających cieszy się sala balowa według projektu mistrza Kurza z Kowar o ścianach bogato ozdobionych sztukateriami, mozaice podłogowej, ze znajdującymi się tutaj dwoma piecami w klasycystycznym stylu oraz kryształowym żyrandolem i lustrami. Zachowane zostały także elementy sal Niebieskiej i Lustrzanej, w tym meble i piece z epoki budowy pałacu, parkiety oraz sztukaterie. Cały budynek jest otoczony przez obszerny park w stylu angielskim.

Polecane obiekty w okolicy Pałacu Schaffghotschów w Jeleniej Górze