Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze

Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze

Jeleniogórskie Muzeum Przyrodnicze to jedna z ciekawszych jednostek muzealnych w tych stronach, mająca bogatą historię i posiadająca naprawdę ciekawe zbiory. Obecnie muzeum mieści się w pocysterskim zespole w Jeleniej Górze-Cieplicach przy ulicy Cieplickiej. Kompleks ten przeszedł generalny remont kilka lat temu, by teraz służyć gościom Muzeum Przyrodniczego.

Historia

Zbiory Muzeum Przyrodniczego pochodzą w dużej mierze z prywatnych kolekcji rodziny Schaffgotschów. Można więc uznać, że zaczęły się formować już pod koniec XVII stulecia. Zbiory rozrastały się z każdym rokiem, a szczęśliwie przetrwały także czas wojny. Po II wojnie światowej część zbiorów została jednak wywieziona do innych muzeów. Pierwszą siedzibą Muzeum w Cieplicach był Długi Dom. Zbiory można było tam oglądać od 1954 do 1967 roku, gdy przeniesiono wystawy do Pawilonu Norweskiego na terenie Parku Norweskiego. Jest to obiekt, który został zbudowany tak, by przypominać konstrukcję, znajdującą się niedaleko Oslo.

Dopiero w 2008 roku ówczesny dyrektor muzeum Stanisław Firszt podjął działania, by zbiory wróciły do dawnej siedziby. Kilka lat później, po załatwieniu wszystkich formalności oraz po przeprowadzeniu remontu, wystawy zagościły w budynkach dawnego zespołu pocysterskiego. Muzeum leży na Południowo-Zachodnim Szlaku Cysterskim.

Zbiory

Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze posiada dwie wystawy stałe – „Barwny świat ptaków” oraz „Motyle Karkonoszy i świata”. Oprócz tego oglądać tu można duże zbiory udostępniane w ramach wystaw czasowych. Łącznie zebrano tu ponad 6,5 tysiąca okazów m. in. ptasich jaj, motyli, muszli czy fragmentów drzew. Wiele z nich pochodzi z oryginalnych zbiorów rodziny Schhaffgotschów. Dodatkowym atutem tej jednostki jest również biblioteka licząca ponad 3000 woluminów, dotyczących wszelakich dziedzin nauk przyrodniczych.

W muzeum odbywają się również liczne wydarzenia edukacyjne, skierowane do różnych grup odbiorców. W październiku odbywa się Karkonoska Wystawa i Giełda Minerałów, Skał i Skamieniałości. Od kilku lat można podziwiać ekspozycję multimedialną poświęconą freskom – Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku. Można je oglądać w specjalnej multimedialnej sali w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze.

Podstawowe informacje dla turystów

Muzeum jest czynne od maja do września: wt.-pt.: 9:00-18:00, sob.-niedz.: 9:00-17:00. Od października do kwietnia: wt.-niedz.: 9:00-16:00. W poniedziałki muzeum jest nieczynne. Ceny biletów: normalny – 5 zł, ulgowy – 4 zł. W sobotę wstęp bezpłatny. Więcej szczegółów pod adresem http://www.muzeum-cieplice.pl/

Polecane obiekty w okolicy Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze