Noclegi w okolicy Zalewu Kamieńskiego w Dziwnówku
Zalew Kamieński w Dziwnówku
Zalew Kamieński zlokalizowany jest w północno - zachodniej Polsce w miejscowości Dziwnówek w bliskim sąsiedztwie Kamienia Pomorskiego. Zalew jest częścią chronionego obszaru Natura 2000 ze względu na fakt, że wody te stanowią obszar lęgowy dla wodnego ptactwa takiego jak kawki, ohary, perkozy, błotniaki czy kanie. Zalew wraz z rzeką Dźwiną tworzą akwen wodny mający w sumie powierzchnię ponad 12 500 ha, maksymalna głębokość nie przekracza 3 m.
Położenie
Zalew wraz z rzeką Dziwną tworzy w naszym kraju morskie wody wewnętrzne, czyli takie wody, które znajdują się pomiędzy lądem, a wewnętrzną granicą morza terytorialnego. Mogą być to np. zatoki morskie, zatoki historyczne, porty morskie. Wokół tego zbiornika wodnego leżą, poza wspomnianym Dziwnówkiem, takie miejscowości jak Dziwnów, Wrzosowo, Kamień Pomorski i Międzywodzie. Warto wspomnieć, że właśnie na wodach Zalewu Kamieńskiego znajduje się Wyspa Chrząszczewska, czyli zajmująca zaszczytne trzecie miejsce na liście największych wysp w Polsce.
Walory turystyczne
Zalew świetnie nadaje się dla pasjonatów wędkarstwa, ze względu na obecność wielu gatunków ryb, między innymi linów, szczupaków, boleni, uklei, sandaczy, płoci, leszczy, okoni czy łososi. Natomiast miłośnicy sportów wodnych znajdą tu bardzo dobre warunki do uprawiania kajakarstwa, żeglarstwa czy windsurfingu. Co roku taka aktywność cieszy się wielką popularnością wśród turystów, dlatego też otwarto tu szkółkę wind- oraz kitesurfingu, mocno obleganą szczególnie w szczycie sezonu letniego.
W czasie sezonu turystycznego po zalewie popływać można świetnie wykonaną atrapą statku pirackiego lub jednym ze zwykłych, ale bardzo komfortowych statków wycieczkowych. Zalew Kamieński ma również wyznaczone kąpieliska oficjalnie dopuszczone do zażywania wodnej kąpieli, o ile woda nie posada niepokojącej barwy mogącej świadczyć o obecności sinic. Wtedy dla własnego bezpieczeństwa warto z niej zrezygnować.
Opłaty
Jeśli chodzi dostępność do sportów wodnych nad Zalewem Kamieńskim można je bez przeszkód uprawiać od przełomu maja i czerwca do końca września. Opłaty jakie wówczas ponosimy dotyczą wypożyczenia sprzętu. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z daną dyscypliną dla własnego bezpieczeństwa i efektywniejszej nauki wynająć możemy instruktora np. żeglarstwa. Wędkarze powinni pamiętać o posiadaniu ważnej karty wędkarskiej oraz o sezonie na połowy poszczególnych gatunków ryb. Poza tym zalew dostępny jest dla nich przez cały rok.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!