Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Wzgórze Tumskie w Płocku

Noclegi w okolicy Wzgórza Tumskiego w Płocku

Wzgórze Tumskie w Płocku

Wzgórze Tumskie w Płocku to wzgórze, które wznosi się około 40 metrów nad doliną Wisły. Od zamierzchłych czasów stanowiło idealne miejsce dla osadników. Najstarsze ślady ludzkich siedzib na wzgórzu pochodzą z okresu kultury łużyckiej.

Historia wzgórza

Historia Płocka jest nierozerwalnie związana z początkami państwa Piastów. Za panowania Mieszka I założono gród otoczony warownym wałem z ziemi. Już w tamtych czasach zbudowano tutaj kościół w miejscu, gdzie później wzniesiono katedrę. Płock stał się jednym z najważniejszych miast w królestwie Bolesława Chrobrego. W XI wieku został stolicą biskupstwa mazowieckiego, a na jakiś czas także siedzibą władców Polski. W kolejnych wiekach na wzgórzu powstała rezydencja z kamienia – wieża mieszkalna, której pozostałości stały się fundamentem dla Wieży Zegarowej. Obecnie znajduje się tutaj bardzo wiele zabytków architektonicznych o ogromnym znaczeniu historycznym i kulturalnym.

Zamek Książąt Mazowieckich

Na skarpie Wzgórza Tumskiego dominuje Zamek Książąt Mazowieckich. Z daleka widać dwie wieże tej budowli – Szlachecką i Zegarową. Zamek został wzniesiony w XVI wieku. Następnie wielokrotnie dokonywano jego przebudowy. W XVI budynek został przejęty przez zakon benedyktynów, którzy wznieśli tutaj klasztor oraz kościół. Po II wojnie światowej przeprowadzono rekonstrukcję zamku i obecnie wewnątrz znajdują się zbiory Muzeum Mazowieckiego. Od 2008 roku znajduje się tutaj siedziba Muzeum Diecezjalnego. Można tutaj zobaczyć zbiory eksponatów sakralnych, a także wiele interesujących dokumentów związanych z historią miasta.

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP

Obok zamku znajduje się bazylika, która jest bez wątpienia najcenniejszym zabytkiem Płocka. Jest to również jeden z najstarszych obiektów sakralnych na terenie kraju. Mieści między innymi szczątki należące do dwóch władców Polski – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Wewnątrz znajduje się Ołtarz Ukrzyżowania pochodzący z 1600 roku.

Kolegiata św. Bartłomieja – to najstarszy kościół parafialny w Płock, który znajduje się na Wzgórzu Tumskim. Został ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego. Pierwotnie powstał jako budowla gotycka, później był kilka razy przebudowywany.

Polecane obiekty w okolicy Wzgórza Tumskiego w Płocku