Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Płocku

Noclegi w pobliżu Bazyliki katedralnej Wniebowzięcia NMP w Płocku

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Płocku

Jednym z najwspanialszych zabytków Płocka jest Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To wspaniały zabytek historyczny, okaz przepięknej architektury, który z pewnością warto odwiedzić będąc w Płocku. Bazylika Katedralna leży na Wzgórzu Tumskim, które ma 60 metrów wysokości i leży nad rzeką Wisłą. Jest to miejsce, gdzie spoczywają władcy Polski, dlatego też wzbudza wielkie zainteresowanie miłośników historii.

Historia

Bazylika stoi w tym miejscu całe stulecia. Pierwsze wzmianki o katedrze pochodzą z przed 1130 roku, gdzie początkowo stała świątynia wybudowana przez Bolesława Śmiałego. Po tym roku w miejscu dawnej katedry postanowiono nowy bardziej okazały budynek, a jego pomysłodawcą był biskup płocki Aleksander z Malonne. Była to katedra romańska, trójnawowa, zbudowana z ciosów granitowych. W XIII wieku została jednak spalona, a następnie poważnie zniszczona przez Prusaków, a później Litwinów. Remontując katedrę dobudowano jej gotyckie wieże zachodnie.

Trudne losy świątyni

W XVI wieku kościół nadal nawiedzały pożary i zniszczenia, był on nieustannie remontowany i poprawiany, a w 1531 roku praktycznie zbudowano katedrę na nowo dając jej typowo renesansowy charakter. Jednak zachowano pewne romańskie elementy, jak np. granitowe ciosy. Największy remont katedry wykonał bp Andrzej Noskowski. Na początku XX wieku wykonano kolejny spory remont, który miał na celu odtworzenie świątyni renesansowej. W 1910 roku papież Pius X nadał katedrze tytuł Bazyliki Mniejszej.

Bogate wnętrze

Obecnie katedra składa się z dwóch wież, kopuły, czterech kaplic bocznych, dwóch zakrystii, kapitularza i skarbca. Bardzo ważnym elementem są Drzwi Płockie, które są kopią drzwi powstałych w XII wieku, a które obecnie znajdują się w Nowogrodzie Wielkim w Rosji. Najwyższą częścią katedry jest Nawa Główna, w której można znaleźć wiele pięknych dzieł. Ołtarz główny w prezbiterium, pochodzi z 1937 roku, jest wykonany z marmuru i kamienia. Poza nim w nawach bocznych, znajdują się inne piękne ołtarze wykończone z niezwykłą starannością. Kościół zdobią też liczne witraże i malowidła na ścianach, wchodzące w skład przepięknej polichromii.

Więcej informacji można znaleźć na http://www.katedraplock.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Bazyliki katedralnej Wniebowzięcia NMP w Płocku