Płock

Płock

Lokaliacja

Płock jest jednym z wielu atrakcyjnych turystycznie miast Polski. Jest miastem które znajduje się w Kotlinie Kłodzkiej na Pojezierzu Dobrzyńskim. Miasto to ma również zaszczyt gościć rzekę Wisłę, która dzieli je na dwie, prawie równe części. Prawa część miasta jednak położona jest dużo wyżej niż lewobrzeżna część. Rożnica między nimi jest dość spora, ponieważ wynosi aż 50 metrów. Ważną ciekawostką jest to, że klimat lokalny Płocka charakteryzuje się najniższą w Polsce sumą opadów rocznie; wynosi ona zaledwie 510 mm. Całe miasto zajmuje powierzchnię około 8806 hektarów.

Historia miasta

Płock został założony w końcu X wieku, a prawa miejskie zostały mu nadane w 1237 roku. Jest też historyczną stolicą Mazowsza, a na dodatek w latach 1079–1138, za panowania Władysława Hermana oraz Bolesława III Krzywoustego pełnił funkcje stolicy Polski. Jego rys historyczny może pochwalić się również kolejnym ważnym osiągnięciem z roku 1075, kiedy to Płock był siedzibą rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej, a także w swoich dziejach był siedzibą władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej. Z tamtych czasów zostało wiele wspaniałych budowli, które można podziwiać.

Zabytki Płocka

Na uwagę zasługują szczególnie zabytki Płocka. Są to potężne, majestatyczne i stare budowle, których piękno zaprze dech w piersi zarówno doświadczonym turystom jak i ludziom nie przywiązują wielkiej wagi do zabytkowych budowli. Bazylika katedralna została wzniesiona w 1144 roku z fundacji biskupa Aleksandra z Malonne. Od tamtego czasu była wielokrotnie przebudowywana i modernizowana, mimo tego zachowała jednak swoje pierwotne romańskie elementy, które w dzisiejszych czasach nadal pokazują potęgę budownictwa. W Płocku znajduje się również Kaplica Królewska w której są sarkofagi dwóch władców Polski – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Wysokie miejsce na liście zabytków zajmuje amfiteatr płocki – wbudowany w zbocze skarpy obiekt widowiskowy przykryty wachlarzowym dachem mieszczący około 3, 5 tysiąca widzów.

Latem turyści podczas gorących dni chętnie zwiedzają Stary Rynek oraz Płocki Ratusz. Oba mają za sobą długą i bogatą historię. Stary Rynek jak w każdym mieście w wieku XIX tętnił życiem. Był bardzo mocno uczęszczany przez kupców i handlarzy, otoczony wszelkiego rodzaju karczmami, zajazdami i sklepami. Był centrum miejskiego życia i w sezonie turystycznym nadal pełni tą funkcje. Jednak nie jest już tak niezbędnym do życia miejscem. Handel oparty jest tutaj głownie na pamiątkach związanych z miastem i możliwością zaspokojenia powstałego po całodziennym zwiedzaniu głodu i pragnienia. W jego okolicach jest także możliwość noclegu co na pewno zadowoli wielu odwiedzających to miejsce. Projektantem Ratusza Płockiego był Jakub Kubicki, który może się pochwalić zaprojektowaniem Belwederu w Warszawie. Ten dumny budynek powstał w latach dwudziestych XIX wieku. Ratusz Płocki jak sama jego nazwa wskazuje w czasach swojej świetności był siedzibą władz miejskich. Jego historyczną zaletą jest fakt, że to właśnie w nim odbyło się ostatnie posiedzenie Sejmu królewskiego.

W Płocku znajduje się też neogotycki klasztor Starokatolickiego Kościoła Mariawitów, który był centrum polskiego mariawityzmu. Użytkowany był od początku XX wieku. Dzisiaj jest jedynie zabytkiem dostępnym dla zwiedzających. W mieście tym jak w wielu innych polskich miastach nie mogło zabraknąć pomnika pewnej ważnej dla Polski osoby. Tą osobą był Józef Piłsudski. Pomnik został odsłonięty 18 sierpnia 1997 roku i stoi tam do dzisiaj. Kolejnym ważnym dla Płocka pomnikiem jest pomnik upamiętniający Władysława Broniewskiego. Znajduje się on w pobliżu miejsca zamieszkania upamiętnianego poety, konkretnie przy Placu Placu Obrońców Warszawy. Wystawiony został w roku 1972, a jego autorem jest Gustaw Zemła. Ciekawostką jest również to że poeta Władysław Broniewski jest honorowym obywatelem miasta.

W życiu kulturalnym Płocka wysokie miejsce zajmuje Płocka Orkiestra Symfoniczna. Doczekała się ona nowoczesnej sali koncertowej w Szkole Muzycznej. Niezaprzeczalnym ambasadorem płockiej kultury jest grupa "Dzieci Płocka", założony pięćdziesiąt lat temu przez druha Wacława Milke. Ogromne sukcesy osiąga także Zespół Pieśni i Tańca "Wisła" oraz chór chłopięcy "Pueri Cantores Plocenses".

Także dla fanów sportu znajdzie się tu zajęcie. W Płocku znajduje się klub piłki nożnej o nazwie ''Wisła Płock". Jednak ciekawostką jest fakt, ze znajduje się tutaj także dość znany klub badmintona. Założona w 1937 roku Masovia Płock. Przy takiej możliwości wyboru atrakcji, każdy turysta znajdzie w Płocku coś dla siebie. Dla bardzo wygodnickich i kochających zakupy do dyspozycji są galerie handlowe oferujące możliwość posilenia się i zrobienia zakupów. Jednak Stary Rynek bardziej bogaty jest w tego rodzaju oferty.

Zakwaterowanie i wyżywienie

W całym mieście jest bardzo dużo ofert noclegowych w różnych atrakcyjnych cenach i miejscach. Są to tanie motele i gościńce, a także hotele oferujące dodatkowe atrakcje. Ceny tychże przyjemności są różne, ale również w tej kwestii każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, ponieważ naprawdę jest w czym wybierać. Miejsca noclegowe z racji swojego usytuowania w różnych punktach miasta oferują przeróżne widoki, które przecież są główną atrakcją każdego turysty.

Do dyspozycji jakże zmęczonych turystów są również restauracje, bary i malutkie sklepiki oferujące smaki miejscowej kuchni, wykwintne i domowe obiady oraz przekąski na zimno i ciepło. Część z tych restauracji podlega pod hotele, zatem można wykupić wyżywienie razem z noclegiem i nie martwić się pustym brzuchem.

Swoją podróż do Płocka należy odpowiednio rozplanować w czasie, tak aby mieć możliwość zobaczenia jak największej ilości zabytków. Do tego należy pamiętać o odpowiednim rytmie organizmu, czyli nawadnianiu i dostarczaniu energii. Bez tego wycieczka się nie uda.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Płocku.

Mapa

Aktualności

-
Rock ‘69
Płock, pl. Gabriela Narutowicza 2

Wykłady wokalne, ćwiczenia gry na perkusji, gitarze, wspólne muzykowanie podczas jam session – to wszystko, co czeka na uczestników muzycznych warsztatów organizowanych w ramach Festiwalu Rockowe Ogródki. Warsztaty trwają 5 dni i poprowadzą je m. in. Katarzyna Rościńska (wokal), Marcin Pendowski (gitara basowa), Grzegorz Grzyb (perkusja), Piotr Słapa (gitara akustyczna). Gościem specjalnym (warsztaty wokalne) będzie Marek Piekarczyk – wokalista TSA i juror programu The Voice of Poland. Zapisów należy dokonywać składając formularz zgłoszeniowy w siedzibie Stowarzyszenia Muzycznego Rockowe Ogródki – Płock, ul. Królewiecka 15 lubdrogą mailową  do 7 lipca.

 

 

Wstęp: 50 zł / dla płocczan wstęp wolny

 

Parking: na ulicy

www.rockoweogrodki.com.pl/muzyczne

Kontakt: rockoweogrodki2017@gmail.com / 24 268 90 70 / 510 198 291

-
Zoo Płock
Płock, ul. Norbertańska 2

Jedna z ciekawszych form zwiedzania płockiego ZOO powraca w te wakacje. Wsłuchiwanie się w odgłosy dzikich zwierząt pod osłoną nocy – to propozycja dla nocnych marków, którzy w terminie 7 lipca br. odwiedzą Płock. W ubiegłym roku wydarzenie przyciągnęło niemal 1000 osób. Aby wziąć udział w nocnym zwiedzaniu, należy zarejestrować się na stronie ZOO i pobrać odpowiedni formularz. Nawet w przypadku wyczerpania miejsc, warto odwiedzić ZOO, ponieważ gdy rezerwacje nie zostaną wykorzystane formularz można wypełnić na miejscu, tuż przez zwiedzaniem. Szczegółowy regulamin znajduje się na stronie www. Podczas Zoo-Nooocy nie zabraknie zabaw i konkursów oraz edukacji na temat ochrony zwierząt. To świetny pomysł na rodzinny odpoczynek i spora dawka nauki i zabawy wśród wspaniałych okazów fauny i flory.

 

Wstęp: 18 zł normalny, 12 zł ulgowy, dzieci do lat 3 - wstęp wolny

 

Parking: na ulicy

www.zoo.plock.pl

 

-
Lokalna Organizacja Turystyczna
Płock, Stary Rynek 8

25 czerwca, po raz siódmy odbędzie się darmowa wycieczka z przewodnikami pod szyldem akcji turystyczno-edukacyjnej „Odkryj z nami Płock”. Organizatorami inicjatywy jest płocka LOT (Lokalna Organizacja Turystyczna) oraz władze miasta, które finansują projekt. W wycieczce może wziąć udział każdy, a temat niedzielnej trasy będzie związany z Rokiem Rzeki Wisły. Można spodziewać się wielu ciekawostek i miło spędzonego popołudnia podczas zwiedzania malowniczego miasta. To świetny sposób na poznanie Płocka dla wszystkich, którzy będą przebywać w mieście w tym terminie.

 

 

Wstęp wolny

 

Parking: na ulicy

www.facebook.com/events/188015328395247

prognoza pogody

dzisiaj
28 ℃
min. 21 ℃
maks. 29 ℃
brak opadów
lekkie zachmurzenie
jutro
24 ℃
min. 19 ℃
maks. 27 ℃
opady 5.91 mm
umiarkowany deszcz
pojutrze
20 ℃
min. 16 ℃
maks. 21 ℃
opady 0.84 mm
lekki deszcz
2017-07-01
21 ℃
min. 17 ℃
maks. 22 ℃
opady 0.39 mm
lekki deszcz
noclegi w Płocku

noclegi w Płocku

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!