Płock

Płock

Lokaliacja

Płock jest jednym z wielu atrakcyjnych turystycznie miast Polski. Jest miastem które znajduje się w Kotlinie Kłodzkiej na Pojezierzu Dobrzyńskim. Miasto to ma również zaszczyt gościć rzekę Wisłę, która dzieli je na dwie, prawie równe części. Prawa część miasta jednak położona jest dużo wyżej niż lewobrzeżna część. Rożnica między nimi jest dość spora, ponieważ wynosi aż 50 metrów. Ważną ciekawostką jest to, że klimat lokalny Płocka charakteryzuje się najniższą w Polsce sumą opadów rocznie; wynosi ona zaledwie 510 mm. Całe miasto zajmuje powierzchnię około 8806 hektarów.

Historia miasta

Płock został założony w końcu X wieku, a prawa miejskie zostały mu nadane w 1237 roku. Jest też historyczną stolicą Mazowsza, a na dodatek w latach 1079–1138, za panowania Władysława Hermana oraz Bolesława III Krzywoustego pełnił funkcje stolicy Polski. Jego rys historyczny może pochwalić się również kolejnym ważnym osiągnięciem z roku 1075, kiedy to Płock był siedzibą rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej, a także w swoich dziejach był siedzibą władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej. Z tamtych czasów zostało wiele wspaniałych budowli, które można podziwiać.

Zabytki Płocka

Na uwagę zasługują szczególnie zabytki Płocka. Są to potężne, majestatyczne i stare budowle, których piękno zaprze dech w piersi zarówno doświadczonym turystom jak i ludziom nie przywiązują wielkiej wagi do zabytkowych budowli. Bazylika katedralna została wzniesiona w 1144 roku z fundacji biskupa Aleksandra z Malonne. Od tamtego czasu była wielokrotnie przebudowywana i modernizowana, mimo tego zachowała jednak swoje pierwotne romańskie elementy, które w dzisiejszych czasach nadal pokazują potęgę budownictwa. W Płocku znajduje się również Kaplica Królewska w której są sarkofagi dwóch władców Polski – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Wysokie miejsce na liście zabytków zajmuje amfiteatr płocki – wbudowany w zbocze skarpy obiekt widowiskowy przykryty wachlarzowym dachem mieszczący około 3, 5 tysiąca widzów.

Latem turyści podczas gorących dni chętnie zwiedzają Stary Rynek oraz Płocki Ratusz. Oba mają za sobą długą i bogatą historię. Stary Rynek jak w każdym mieście w wieku XIX tętnił życiem. Był bardzo mocno uczęszczany przez kupców i handlarzy, otoczony wszelkiego rodzaju karczmami, zajazdami i sklepami. Był centrum miejskiego życia i w sezonie turystycznym nadal pełni tą funkcje. Jednak nie jest już tak niezbędnym do życia miejscem. Handel oparty jest tutaj głownie na pamiątkach związanych z miastem i możliwością zaspokojenia powstałego po całodziennym zwiedzaniu głodu i pragnienia. W jego okolicach jest także możliwość noclegu co na pewno zadowoli wielu odwiedzających to miejsce. Projektantem Ratusza Płockiego był Jakub Kubicki, który może się pochwalić zaprojektowaniem Belwederu w Warszawie. Ten dumny budynek powstał w latach dwudziestych XIX wieku. Ratusz Płocki jak sama jego nazwa wskazuje w czasach swojej świetności był siedzibą władz miejskich. Jego historyczną zaletą jest fakt, że to właśnie w nim odbyło się ostatnie posiedzenie Sejmu królewskiego.

W Płocku znajduje się też neogotycki klasztor Starokatolickiego Kościoła Mariawitów, który był centrum polskiego mariawityzmu. Użytkowany był od początku XX wieku. Dzisiaj jest jedynie zabytkiem dostępnym dla zwiedzających. W mieście tym jak w wielu innych polskich miastach nie mogło zabraknąć pomnika pewnej ważnej dla Polski osoby. Tą osobą był Józef Piłsudski. Pomnik został odsłonięty 18 sierpnia 1997 roku i stoi tam do dzisiaj. Kolejnym ważnym dla Płocka pomnikiem jest pomnik upamiętniający Władysława Broniewskiego. Znajduje się on w pobliżu miejsca zamieszkania upamiętnianego poety, konkretnie przy Placu Placu Obrońców Warszawy. Wystawiony został w roku 1972, a jego autorem jest Gustaw Zemła. Ciekawostką jest również to że poeta Władysław Broniewski jest honorowym obywatelem miasta.

W życiu kulturalnym Płocka wysokie miejsce zajmuje Płocka Orkiestra Symfoniczna. Doczekała się ona nowoczesnej sali koncertowej w Szkole Muzycznej. Niezaprzeczalnym ambasadorem płockiej kultury jest grupa "Dzieci Płocka", założony pięćdziesiąt lat temu przez druha Wacława Milke. Ogromne sukcesy osiąga także Zespół Pieśni i Tańca "Wisła" oraz chór chłopięcy "Pueri Cantores Plocenses".

Także dla fanów sportu znajdzie się tu zajęcie. W Płocku znajduje się klub piłki nożnej o nazwie ''Wisła Płock". Jednak ciekawostką jest fakt, ze znajduje się tutaj także dość znany klub badmintona. Założona w 1937 roku Masovia Płock. Przy takiej możliwości wyboru atrakcji, każdy turysta znajdzie w Płocku coś dla siebie. Dla bardzo wygodnickich i kochających zakupy do dyspozycji są galerie handlowe oferujące możliwość posilenia się i zrobienia zakupów. Jednak Stary Rynek bardziej bogaty jest w tego rodzaju oferty.

Zakwaterowanie i wyżywienie

W całym mieście jest bardzo dużo ofert noclegowych w różnych atrakcyjnych cenach i miejscach. Są to tanie motele i gościńce, a także hotele oferujące dodatkowe atrakcje. Ceny tychże przyjemności są różne, ale również w tej kwestii każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, ponieważ naprawdę jest w czym wybierać. Miejsca noclegowe z racji swojego usytuowania w różnych punktach miasta oferują przeróżne widoki, które przecież są główną atrakcją każdego turysty.

Do dyspozycji jakże zmęczonych turystów są również restauracje, bary i malutkie sklepiki oferujące smaki miejscowej kuchni, wykwintne i domowe obiady oraz przekąski na zimno i ciepło. Część z tych restauracji podlega pod hotele, zatem można wykupić wyżywienie razem z noclegiem i nie martwić się pustym brzuchem.

Swoją podróż do Płocka należy odpowiednio rozplanować w czasie, tak aby mieć możliwość zobaczenia jak największej ilości zabytków. Do tego należy pamiętać o odpowiednim rytmie organizmu, czyli nawadnianiu i dostarczaniu energii. Bez tego wycieczka się nie uda.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Płocku.

Mapa

Aktualności

Państwowa Szkoła Muzyczna
Płock, ul. Kolegialna 23

Helena Dzoka, to polska piosenkarka greckiego pochodzenia, która znana jest jako Eleni. Muzyką interesowała się od najmłodszych lat, ukończyła szkołę muzyczną i debiutowała w zespołach takich jak Ballada czy Niezapominajki. Znana i lubiana Eleni wystąpi z zespołem podczas Galowego Koncertu 25 lutego w Państwowej Szkole Muzycznej w Płocku. Z pewnością będzie można tutaj usłyszeć najnowsze przeboje artystki, ale także te, które znamy już od lat (Miłość jak wino, Przez ile dróg, Nic miłości nie pokona).

Wstęp: 70 zł

Parking: na ulicy

-
Państwowa Szkoła Muzyczna
Płock, ul. Kolegialna 23

16 grudnia w Płockiej Państwowej Szkole Muzycznej wystąpi Teresa Werner. Piosenkarka już od najmłodszych lat jest związana z muzyką - występowała w Zespole Pieśni i Tańca Śląsk, który pozwolił odkryć jej talent i pasję do śpiewania. Teresa Werner występowała na światowych scenach – w USA, Japonii, Chinach, a nawet w RPA, jest znana m.in. z przebojów pt. Miłośc jest piękna, Spełnić marzenia oraz Trzeba zacząć żyć. Warto przyjechać do Płocka na koncert pełen romantycznych utworów.

Wstęp: 50 zł

Parking: na ulicy

www.facebook.com/events/830518427103022

 

-
Dom Technika
Płock, ul. Kazimierza Wielkiego 41

Płocki Ośrodek Kultury zaprasza na koncert zespołu Mikromusic, który odbędzie się 23 listopada w centrum konferencyjnym o nazwie Dom Technika. Mikromusic to nietypowy zespół, który zdobył wielu fanów dzięki oryginalnym połączeniom gatunków - trip-hopu, jazzu i rocka. Grupa powstała w 2002 r., a już dwa lata później zadebiutowała na Festiwalu w Opolu. Jedną z najbardziej znanych piosenek zespołu Mikromusic jest utwór pt. Takiego chłopaka - pochodzi z płyty pt. Piękny koniec, wydanej w 2013 r. Zapraszamy na koncert, podczas którego nie zabraknie pięknych melodii i płynącej ze sceny energii.

Wstęp: 40 zł

Parking: na ulicy

www.facebook.com/events/288618358289059

prognoza pogody

dzisiaj
18 ℃
min. 7 ℃
maks. 20 ℃
brak opadów
pochmurnie
jutro
21 ℃
min. 10 ℃
maks. 23 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
pojutrze
16 ℃
min. 7 ℃
maks. 17 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
2023-06-03
14 ℃
min. 3 ℃
maks. 17 ℃
brak opadów
bezchmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!