Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku

Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku

Muzeum Żydów Mazowieckich jest placówką kulturalno-oświatową, której głównym zadaniem jest ukazanie historii osadnictwa żydowskiego na ziemiach polskich. Znajduje się ono w budynku dawnej synagogi, zwanej potocznie „małą”. To interesujące miejsce, pozwalające bliżej poznać historię i losy narodu żydowskiego.

Podział muzealnych ekspozycji

Wystawa, którą możemy podziwiać w muzeum podzielona jest na trzy strefy tematyczne: przedsionek – w którym prezentowana jest historia Żydów, Holokaust – część poświęconą zagładzie Żydów w czasie okupacji niemieckiej, która jest wzorowana na podstawie "Kartek z pożogi" Symchy Gutermana, który był naocznym świadkiem tych wydarzeń i salę główną ukazującą ich dorobek kulturalny. Obok prezentacji dorobku kultury żydowskiej muzeum promuje również rejon Mazowsza, przyjmując w swoich progach turystów zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Historia

„Mała synagoga” stanęła naprzeciwko stojącej już naprzeciwko większej, stąd jej potoczna nazwa. Budowa tej dwukondygnacyjnej świątyni rozpoczęła się w 1822 i zakończyła w połowie lat 50. XIX wieku. Udało się ją wybudować mimo wielu trudności napotykanych po drodze. Pierwotnym jej przeznaczeniem była szkoła, dom modlitwy i siedziba gminy żydowskiej. W 1939 roku po wkroczeniu Niemców na tereny Polski znajdował się tam Judenrat, czyli żydowska rada wykonująca polecenia władz okupacyjnych. Stan ten trwał aż do likwidacji płockiego getta, czyli 1 marca 1941 roku.

Po wojnie miejsce to miało wielu właścicieli. Od Komitetu Żydowskiego, Skarbu Państwa, Gminy Płock i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej aż po Stowarzyszenie Synagoga Płocka, które w 2006 roku otrzymało świątynię od miasta. Dzięki zaangażowaniu działaczy Stowarzyszenia, środkom unijnym i corocznym wsparciu władz samorządowych od 13 marca 2013 roku mieści się tam Muzeum Żydów Mazowieckich, które działa pod egidą Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Podstawowe informacje dla turystów

Godziny otwarcia: od 1 maja do 14 października placówka czynna jest wtorek – niedziela w godz. 10.00 – 17.00. W okresie zimowym od 15 października do 30 kwietnia muzeum jest otwarte wtorek – niedziela w godz. 10.00 – 16.00. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny. Więcej informacji na stornie internetowej: http://synagogaplocka.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku