Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Wieży widokowej na Wzgórzu Krzywoustego w Jeleniej Górze

Wieża widokowa na Wzgórzu Krzywoustego w Jeleniej Górze

Wieża widokowa na Wzgórzu Krzywoustego powstała na początku XX wieku. Ze względu na swój charakterystyczny kształt nazywana jest Grzybkiem. Z tarasu widokowego można zobaczyć piękną panoramę Jeleniej Góry i okolic.

Historia wieży

Pierwotnie na szczycie Wzgórza Krzywoustego znajdował się warowny gród, następnie powstał tutaj zamek, zniszczony najprawdopodobniej w czasie wojny trzydziestoletniej. Jeszcze na początku XX wieku można było obejrzeć jego ruiny. Pierwsze plany zbudowania wieży zrodziły się w 1891 r. Przez kilka lat toczyły się dyskusje nad jej lokalizacją, ostatecznie zdecydowano się na Wzgórze Krzywoustego.

Fundusze na budowę gromadzono w trakcie zbiórek publicznych, loterii, a także dzięki wpłatom indywidualnym. Niezbędną sumę zebrano w 1910 r. Budowę zrealizowała jeleniogórska firma Paul Conrad & Co. Uroczyste otwarcie wieży miało miejsce w 1911 r. Otrzymała miano cesarskiej, a nad wejściem umieszczono tablicę z podobizną cesarza niemieckiego Wilhelma. W 2010 przeszła gruntowny remont, przycięto również część okolicznych drzew, które ograniczały widok.

Konstrukcja wieży

Wieża ma konstrukcję żelbetową. Wznosi się na wysokość 35 metrów. 26 metrów nad ziemią znajduje się galeria widokowa. Wieża została zbudowana na planie elipsy i zwęża się ku górze. Zwieńczona jest charakterystyczną kopułą, która sprawiła, że polscy osadnicy zaczęli nazywać ją Grzybkiem. Wewnątrz wieży znajdują się kręcone schody z kamienia.

Panorama miasta

Wkrótce po swoim powstaniu wieża widokowa na Wzgórzu Krzywoustego stała się jedną z największych atrakcji Jeleniej Góry. Z góry rozciąga się wspaniała panorama obejmująca miasto, Kotlinę Jeleniogórską oraz Karkonosze. Wejście na taras widokowy to obowiązkowa atrakcja dla wszystkich fanów pięknych panoram. Wieża znajduje się w dobrym stanie technicznymi, można wejść na nią bez obaw. Jest bardzo często odwiedzana przez turystów i spacerowiczów. Wieża położona jest w niedużej odległości od centrum, w pobliżu szlaku turystycznego prowadzącego na Perłę Zachodu. Godziny otwarcia 9.00-18.00

Polecane obiekty w pobliżu Wieży widokowej na Wzgórzu Krzywoustego w Jeleniej Górze