Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Ratusza i siedmiu domów w Jeleniej Górze

Ratusz i siedem domów w Jeleniej Górze

Plac rynkowy w Jeleniej Górze odznacza się szczególnym urokiem, dzięki zachowanym podcieniom budynków, w których pierwotnie organizowano stanowiska handlu miejskiego, reprezentacyjnemu budynkowi ratusza stojącego w centralnym jego punkcie, charakterystycznym śladom jeżdżących tędy kiedyś linii tramwajowych oraz fontannie z Neptunem umiejscowionej tuż przy gmachu ratusza. Specyfiką budowli ratusza jest dołączenie do niej siedmiu kamieniczek znajdujących się w bezpośredniej jego bliskości, tzw. „siedem domów”.

Historia ratusza i „siedmiu domów”

Stojący obecnie na rynku Jeleniej Góry ratusz wybudowany został w XVIII wieku, choć na jego miejscu już wcześniej istniały budowle z okresu gotyku i renesansu, których pozostałości można jeszcze dzisiaj zobaczyć w piwnicach współcześnie istniejącego budynku. Pierwsze z nich prawdopodobnie pochodzą z drugiej połowy XIV wieku, ale murowanego budynku mieszkańcy Jeleniej Góry doczekali się dopiero na początku XVI wieku, jednak został on zniszczony przez kolejne pożary miasta. Współcześnie oglądany budynek powstawał w latach 1744-1749 i został utrzymany w stylu klasycystycznym.

Cechą charakterystyczną ratusza miejskiego jest dołączenie do niego pobliskich kamienic, tzw. „siedmiu domów”, które pojawiły się na początku XX wieku. Ponieważ między nimi a ratuszem przebiegała wtedy linia tramwajowa, na wysokości pierwszego piętra wybudowano kryty ganek pozwalający na przejście z głównego gmachu do dołączonych domów.

Ratusz miejski współcześnie

Dziś ratusz mieści urzędy miejskie oraz urząd stanu cywilnego, w którym organizowane są śluby. Przez wieki był siedzibą władz miasta i miejscem, gdzie obradowała rada miasta, mieścił się tu sąd, archiwum i skarbiec. W budowli zwraca uwagę wieńcząca dwupiętrowy gmach wieża z baniastym hełmem, zegarem oraz galeryjką, która kiedyś służyła trębaczowi do grania hejnału miejskiego. Do dziś we wnętrzu ratusza, który jest udostępniony zwiedzających w godzinach działania urzędów można obejrzeć płaskorzeźbę w sali obrad oraz rzeźby na balustradzie schodów stworzone przez Ernsta Rulkego, uczącego w słynnej szkole snycerskiej w Cieplicach. W trakcie niedawno przeprowadzanego remontu gmachu odkryto kolejną pamiątkę z przeszłości: średniowieczną studnię.

Polecane obiekty w pobliżu Ratusza i siedmiu domów w Jeleniej Górze