Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Pałacu Paulinum w Jeleniej Górze

Pałac Paulinum w Jeleniej Górze

Znajdujący się na obrzeżach Jeleniej Góry, tuż przy wyjeździe na Karpacz – pałac Paulinum – to wyjątkowy zabytek budzący zachwyt zachowanymi detalami architektonicznymi z XIX wieku i wpisany na listę obiektów, które należy obejrzeć, podążając szlakiem Doliny Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Historia pałacu Paulinum

Budynek pałacu Paulinum powstał na zlecenie zamożnego przemysłowca Richarda von Kramsta, który powierzył przygotowanie projektu drezdeńskiemu architektowi Kurtowi Spate. W 1872 roku miejscowi rzemieślnicy ukończyli budowę imponującej rezydencji, która stylistyką przypominała niemiecką architekturę magnacką. Budynek ozdobiono ornamentyką nawiązującą do renesansu i średniowiecza, przez co nabrał nieco bajkowego charakteru.

W 1906 roku Paulinum zostało rozbudowane i zmodernizowane na zlecenie ówczesnego właściciela rezydencji – Oskara Carlo – przez jednego z najważniejszych w tym czasie wrocławskich architektów – Karola Grossera. Twórca takich budynków jak wrocławski hotel Monopol czy Dom Zdrojowy w Świeradowie i tym razem wywiązał się znakomicie z powierzonego mu zadania. W efekcie powstała zachwycająca do dzisiaj budowla pałacu. Liczy ona trzy kondygnacje i została pomyślana z założeniem tarasowym, licznymi wieżyczkami, wykuszami oraz loggiami bogato zdobionymi kamiennymi detalami architektonicznymi.

Współczesność

Po współczesnej rewitalizacji pałac Paulinum znajduje się obecnie w rękach prywatnych właścicieli i pełni rolę ekskluzywnego obiektu hotelowego z ofertą spa i wellness, i z urokliwymi widokami roztaczającymi się z okien pokoi na Kotlinę Jeleniogórską. W trakcie zabiegów spa używane są wyłącznie produkty ekologiczne – zawierające substancje aktywne korzystnie wpływające na stan zdrowia i ciało.

Z dużą pieczołowitością przywrócony został dawny XIX-wieczny charakter pałacu Paulinum, z jego najbardziej reprezentacyjną Salą Gdańską, a rozległy park otaczający pałac zapewnia spokój i ciszę przebywającym tutaj gościom.

Polecane obiekty w pobliżu Pałacu Paulinum w Jeleniej Górze