Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Wieży Piastowskiej w Opolu

Wieża Piastowska w Opolu

Wieża Piastowska jest nie tylko symbolem miasta, lecz także całego województwa opolskiego. Ten wysoki na 35 m budynek zlokalizowany na wyspie Pasieka od wieków wpisuje się w krajobraz Opola. To interesujące miejsce, do którego warto się wybrać podczas spaceru po Opolu.

Historia

Początkowo w X wieku w miejscu, gdzie aktualnie znajduje się wieża, zlokalizowany był gród Mieszka I. Na jego fundamentach w 1217 r. wzniesiono pierwszy murowany zamek na Śląsku. Niecałe 100 lat później dobudowano do niego wieżę. W czasie jej powstawania wykorzystano cegły, kamienie oraz wapienną zaprawę. Pełniła ona funkcje: obronne, jak również była więzieniem i punktem obserwacyjnym. Pierwotnie wejście do wieży usytuowane było 9 m nad poziomem gruntu.

Zamek przez lata trawiony był pożarami, jednakże skrupulatnie go odbudowywano. Niestety po wielu latach zaczął popadać w ruinę. W 1928 r. władze podjęły decyzję o wyburzeniu go wraz z wieżą. Na skutek wielu protestów wieża pozostała. W 1934 r. obok niej dobudowano gmach rejencji. Jest on aktualną siedzibą Wojewody Opolskiego i Marszałka województwa opolskiego. W 1954 r. do wieży dobudowano wysoki na 11 m hełm. Ostatnia gruntowna renowacja miała miejsce w latach 2003-2004. Wtedy to również zaadaptowano wieżę do celów turystycznych. Warto wiedzieć, że na skutek nierównego osiadania fundamentów wieża odchylona jest aktualnie od pionu o ok. 1,5°.

Informacje dla zwiedzających

Wieża Piastowska pełni aktualnie funkcję punktu widokowego. 30 minutowe zwiedzanie zawiera: opowieść przewodnika, wejście na szczyt wieży i taras widokowy oraz projekcję multimedialną. Wieża czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00 oraz w weekendy w godzinach 11:00-16:00.

Bilet normalny kosztuje 6 zł, ulgowy 4 zł, grupowy rodzinny 3,50 zł, a bilet dla posiadacza karty „Opolska Rodzina” to koszt 1 zł. Istnieje możliwość wynajęcia obiektu na potrzeby sesji fotograficznej. Więcej informacji na stronie: http://www.wiezapiastowska.pl/.

Czy wiesz, że…?

Z Wieżą Piastowską związana jest pewna legenda. Mówi ona, że w każdą noc świętojańską o północy na jej szczycie pojawia się duch Olfki, czyli dziewczyny pochodzącej z rodziny książęcej, która za karę za zerwane zaręczyny z Janem Dobrym została zamurowana w wieży żywcem. Znalezienie w tę noc pierścionka wyrzuconego przez nią z wieży zapewnia: zdrowie, pieniądze oraz znalezienie odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania.

Polecane obiekty w okolicy Wieży Piastowskiej w Opolu