Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Diecezjalnego w Opolu

Muzeum Diecezjalne w Opolu

Opole to ogromne miasto, w którym dobrze się mieszka, pracuje, ale też miło tu można spędzić urlop. Jest tu wiele cennych miejsc, w których można poznać historię i atrakcje Opola. Bardzo ważnym miejscem jest Muzeum Diecezjalne, które znajduje się na ulicy Kardynała Kominka. Jego dyrektorem jest ks. prof. UO dr hab. Piotr Paweł Maniurka. W muzeum można znaleźć gromadzone przez wieki obiekty sakralne w tym obrazy oraz szaty liturgiczne.

Historia

Muzeum Diecezjalne w Opolu powstało w 1987 roku. Było pierwszym muzeum, które wybudowano po II wojnie światowej, a jego pomysłodawcą był ks. biskup ordynariusz Alfons Nossol. Placówkę odwiedziło wiele sławnych ludzi, osoby świeckie i duchowne, przedstawiciele władz państwowych i hierarchii kościelnej. Zaświadczają o tym wpisy w księdze pamiątkowej. Celem muzeum jest zaprezentowanie historii ziemi opolskiej.

Najcenniejsze zabytki

Do najcenniejszych zabytków można zaliczyć krucyfiks z kręgu Tilmana Riemeschneidera, gotycką figurkę Madonny z dzieciątkiem, "Pietę" Wita Stwosza i obrazy "Adoracja dzieciątka", "Madonna z dzieciątkiem i Św. Janem Chrzcicielem". Bardzo ciekawe są też tu barokowe kielichy, relikwiarze i monstrancje, które wykonali nyscy złotnicy.

W salach muzeum znajdują się również wystawy nowoczesnej sztuki sakralnej. Można w nich znaleźć obrazy, rzeźby i naczynia liturgiczne. Bardzo często w tych salach odbywają się wieczorki poetyckie, koncerty, a nawet przedstawienia teatralne, które wzbudzają duże zainteresowanie. Muzeum to jest ośrodkiem kultury chrześcijańskiej, gdzie można poznać historię chrześcijaństwa przedstawioną w sposób artystyczny. Ciekawym wydarzeniem są wystawy sztuki współczesnej, gdzie artyści prezentują swoje plastyczne dzieła.

Godziny otwarcia

Wstęp do muzeum jest bezpłatny, można je zwiedzać w następujących godzinach:

  • wtorek, czwartek: 10.00-12.00; 14.00-17.00
  • pierwsza niedziela miesiąca 14.00-17.00
  • W miesiącu sierpniu nieczynne

Dokładniejsze informacje na stronie http://muzeum.diecezja.opole.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Diecezjalnego w Opolu