Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Mostu Groszowego w Opolu

Must Groszowy w Opolu

Most Groszowy, Zielony Mostek, Most Zakochanych… wiele nazw jednego mostu łączącego ul. Mozarta z ul. Piastowską i ul. Strzelców Bytomskich. Od lat wpisuje się w krajobraz Opola, tworząc pieszy trakt nad kanałem Młynówka. Został odznaczony ogólnopolską odznaką krajoznawczą PTTK „Szlakiem zabytkowych mostów w Polsce”.

Historia

Most Groszowy został powołany w 1858 r. decyzją Komitetu upiększania miasta. Jego celem było połączenie wyspy Pasieki ze stałym lądem miasta. Początkowo od 1894 r. w tym miejscu znajdowała się kładka, która umożliwiała pieszą przeprawę i łączyła Pasiekę z Opolem. Po kilku latach w styczniu 1903 r., do użytku oddano dwuprzęsłowy metalowy most. Jego wykończenia i zdobienia w postaci kwiatowych ornamentów nawiązywały do secesyjnego stylu. Most o długości 49,22 m i szerokości 9 m strzeżony był przez strażników, którzy za przeprawę przez niego pobierali opłatę w wysokości 1 grosza.

Prawdopodobnie to właśnie stąd pochodzi jedna z jego nazw. W 2004 r. do Opola przybył pochodzący z Włoch zwyczaj wieszania na moście kłódek z wyrytymi inicjałami zakochanych, którzy czynią to na znak swojej wielkiej miłości. Od 2010 r. zwyczaj ten propagowany był przez opolskich studentów zarówno w social media, jak i w mediach tradycyjnych. Dzięki władzom miasta, od 2010 r. Most Groszowy jest podświetlany nocą, co tworzy romantyczny, niesamowity klimat.

Most Groszowy

Most Groszowy dziś jest niezwykle ważny zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów. Wciąż stanowi połączenie z wyspą Pasieką, na której aktualnie mieści się wiele urzędów, instytucji oraz obiektów kulturalnych jak: Amfiteatr Tysiąclecia, Opolski Urząd Wojewódzki, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu, siedziba Radia Opole, lodowisko Toropol czy Park Zamkowy.

Coraz liczniej przybywający do Opola turyści są zafascynowani niesamowitym designem mostu — oryginalnym zielonym kolorem, bogatymi secesyjnymi zdobieniami oraz wciąż powiększającą się kolekcją kłódek zakochanych. Po dziś dzień przy Moście Groszowym znajduje się Grabówka, czyli domek szwajcarski będący drewnianym pawilonem, który powstał prawdopodobnie dla strażników pobierających niegdyś opłatę za przejście przez most.

Polecane obiekty w pobliżu Mostu Groszowego w Opolu