Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku

Wielka Zbrojownia w Gdańsku

Wielka Zbrojownia w Gdańsku jest największym elementem zabudowy Gdańska. Znana również pod nazwą arsenał, wzniesiona została w latach 1602-1605 jako magazyn broni na wypadek wojny. Powstała z inspiracji Halami Mięsnymi w Haarlemie, zaprojektowana przez wielkiej sławy architekta Gdańskiego Antoniego van Obberghena. Zbudowana z czerwonej cegły sprawia wrażenie, jakby była zbudowana z czterech oddzielnych kamieniczek.

Gdański Arsenał

We wnętrzu Zbrojowni składowano broń, która miała na celu nie tylko ochronę przed atakami, ale też odstraszenie potencjalnych wrogów. Oprócz funkcji wojskowej, obiekt miał znaczenie kulturalne. Przez wiele lat swoje miejsce miała tutaj rzeźba Wilhelma van den Blocka, stanowiąca niedokończone dzieło artysty na pomnik dla króla Szwecji – Jana III. W Zbrojowni znajdował się również zbiór mechanicznie napędzanych manekinów stanowiący niemałą atrakcję. Na manekinach prezentowano sprzęt wojskowy, co potęgowało zainteresowanie i odstraszało wrogów.

Burzliwa historia

W wyniku wojen budynek był niszczony i odbudowywany, a w roku 1945 został spalony. Tak burzliwa historia nie spowodowała jednak jego zagłady. Na początku XXI wieku Wielka Zbrojownia została odbudowana, odrestaurowana i odnowiona. Podkreślone zostały ozdobne ornamenty, polichromie i dekoracje, a cały budynek jest swoistym znakiem rozpoznawczym miasta.

Wielka Zbrojownia dzisiaj

Dawny arsenał nieodmiennie dodaje uroku miastu, przyciągając turystów z całego kraju. Obecnie jest własnością Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie młodzi artyści znajdują swoją inspirację i rozwijają swoje plastyczne i artystyczne talenty. Okazyjnie obiekt jednak jest udostępniany turystom. Nie jest jednak traktowany jako typowy zabytek do zwiedzania, a jako miejsce, w którym odbywają się różnego rodzaju wystawy, wernisaże i inne wydarzenia kulturalne miasta, przyciągające turystów i melomanów. To prawdziwy symbol kultury i sztuki Gdańska. Bliższe informacje można znaleźć na stronie: http://asp.gda.pl/pl/zbrojownia_sztuki

Polecane obiekty w pobliżu Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku