Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Twierdzy Kłodzko

Twierdza Kłodzko

Struktury obronne Twierdzy Kłodzko pochodzą jeszcze z II połowy XVI wieku, ale twierdza znana dzisiaj w swoim obecnym kształcie to wynik budowy przeprowadzonej w XVII oraz XVIII wieku. Cały kompleks składa się z kilku budynków oraz murów, w tym z twierdzy głównej, fortu posiłkowego nazywanego Owczą Górą, umocnień wałowych oraz zachowanych szczątkowo obwarowań miejskich.

Budowa twierdzy

Kłodzka Góra Forteczna słynęła z zabudowań warownych już na początku XI wieku, ale wykopaliska archeologiczne pokazały, że była to jedynie namiastka struktur obronnych. Dopiero w późniejszym czasie, gdy Kłodzko zdobywało coraz większe znaczenie strategiczne, włodarze miasta zaczęli przykładać znaczą rolę do obronny. Około 1300 roku zamek był już dostosowany nie tylko do warunków mieszkalnych, ale i wojskowych, przez kolejne zaś lata wzmacniano jego struktury wojskowe, a w samym mieście na stałe zaczął stacjonować żołnierski oddział będący osobistą ochroną kasztelana.

Prawdziwe i znaczące modernizacje oraz rozbudowy kłodzkiej twierdzy miały miejsce w II połowie XVI wieku. Zamek zyskał wtedy dwa kolejne budynki, czyli zamek niższy i średni. Kolejna przebudowa odbyła się na przełomie XVII i XVIII wieku. Była to największa modernizacja twierdzy, nadająca jej obecny wygląd. I choć doskonale pełniła swoją rolę obronną w licznych wojnach pruskich, będąc nierzadko centrum działań wojskowych, to została opuszczona przez wojska pod koniec XIX wieku, a następnie przemianowana na więzienie. Pełniła tę rolę również w czasie II wojny światowej. Od 1960 roku wpisana jest na listę zabytków.

Zwiedzanie

Twierdza Kłodzko oddana jest do użytku turystycznego, można ją zwiedzać indywidualnie lub w grupach. Bilety dla osób indywidualnych zależne są od wybranej opcji zwiedzania. Bilety kosztują: 12 zł normalny lub 10 zł ulgowy za zwiedzanie korytarzy minerskich lub części górnej zamku. Koszt biletu za zwiedzanie tych dwóch części w pakiecie wynosi 18 zł normalny i 14 zł ulgowy.

Twierdza otwarta jest od listopada do marca w godzinach 9:00-15:00, natomiast od kwietnia do października od 9:00-19:00. Wystawy i ekspozycje zewnętrzne oraz wewnętrzne są zamknięte w czasie świąt kościelnych oraz państwowych (z wyjątkami np. 3 maja). W przypadku zwiedzania w grupach należy wcześniej zarezerwować termin.

Polecane obiekty w pobliżu Twierdzy Kłodzko