Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku

Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku to piękny kościół, znajdujący się na placu Kościelnym, kilka kroków na południe od kłodzkiego rynku. To nie tylko miejsce ważne dla wiernych, ale także bardzo cenny zabytek, świadczący o bogatej historii całego miasta.

Historia

Pierwsza świątynia istniała w tym miejscu już w 1183 roku, natomiast obecny kościół zaczęto wznosić w 1344 roku z polecenia joannitów oraz arcybiskupa Arnoszta. Powodem budowy świątyni miały być wizje, których arcybiskup doznał w młodości właśnie na terenie Kłodzka. On także zapisał sporą sumę oszczędności na cel rozbudowy kościoła po swojej śmierci.

Na początku XV stulecia zbudowano prezbiterium oraz kaplice Świętego Zygmunta i Zmarłych. Kolejne prace przeprowadzono po 1468 roku. Wtedy też zaczęły powstawać m.in. nawa główna oraz Biała Wieża. Później zdecydowano także o budowie naw bocznych oraz Ogrójca przy północnym portalu. Następnie wybudowano drugą wieżę. Świątynia przez pewien czas służyła zarówno protestantom, jak i katolikom, dzięki czemu nie ucierpiała podczas konfliktów prowadzonych na tle religijnym. W I połowie XVII wieku budynek przejęli jezuici, którzy przeprowadzili remont,nadając świątyni cech barokowych. Pojawiły się wtedy m.in. konfesjonały, organy czy nowa ambona.

Architektura

Obecnie, po ostatnich remontach i przebudowach, kościół ten jest pięknym przykładem połączenia pierwotnych cech późnego gotyku z barokowym wyposażeniem. Jest to duża, wysoka, trójnawowa bazylika. Oprócz nawy głównej i naw bocznych zlokalizowane są tu także: zakrystia, klatka schodowa i dwie kaplice. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na sklepienie siatkowe głównej nawy, które ozdobione jest późniejszymi zdobieniami wykonanymi m.in. przez Geronima Fatchone.

Wystrój

Na każdym kroku można podziwiać tutaj głównie barokowe rzeźby, obrazy, a także ołtarze czy chociażby organy. Olbrzymie wrażenie robi na zwiedzających kaplica Ogrójec, gdzie można zobaczyć renesansową rzeźbę przedstawiającą Judasza Iskariotę wraz z Dwunastoma Siepaczami. Po drugiej stronie pomieszczenia znajduje się natomiast rzeźba modlącego się Chrystusa. W samej świątyni natomiast warto zwrócić uwagę na ołtarz główny oraz ołtarze boczne oraz pomnik Arnoszta z Pardubic.

Więcej szczegółów na stronie: http://www.klodzko.jezuici.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku