Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku

Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku

Ziemia Kłodzka to miejsce o bardzo bogatej historii. Turyści przyjeżdżają tu zobaczyć przede wszystkim słynną Twierdzę Kłodzko, ale ci, którzy zostaną tu na dłużej mogą zobaczyć więcej ciekawych miejsc. Kilka kroków na południe od zabudowań twierdzy można zobaczyć piękne, zabytkowe kamienice kłodzkiej starówki. Chętnie odwiedzany jest ratusz oraz kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Jeśli ktoś jednak chciałby poznać dogłębnie historię całego regionu, to powinien skierować się na ulicę Łukasiewicza, gdzie mieści się Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

Historia

Budynek, w którym oglądać można muzealne zbiory to dawny konwikt, wybudowany przez jezuitów w połowie XVII stulecia. Przez lata ulegał rozbudowie, by ostatecznie w latach 1976-86 przejść poważny remont, dzięki czemu dostosowano obiekt do nowej funkcji. Remont zachował jednak wszystkie zabytkowe cechy dawnego wystroju oraz układu pomieszczeń. Dodatkowo, na wewnętrznym dziedzińcu powstało małe lapidarium oraz ogród. Samo muzeum powstało jednak trochę wcześniej, bo w 1963 roku. Przez pierwsze lata siedzibą był jednak Pałac Komendanta na kłodzkim rynku. Ze względu na zły stan budowli, zbiory przeniesiono na jakiś czas do dworku w Jaszkowej Górnej. Ostatecznie trafiły one właśnie do dawnego konwiktu na ul. Łukasiewicza.

Zbiory

W zbiorach muzeum większość miejsca zajmują eksponaty numizmatyczne oraz związane z konwisarstwem, czyli sztuką odlewania i wykuwania przedmiotów z spiżu i cyny. Dodatkowo znajduje się tu duża kolekcja śląskich zegarów, szkła artystycznego oraz innych wyrobów sztuki użytkowej. Warto odwiedzić także wspomniane wcześniej lapidarium, gdzie można oglądać fragmenty dawnych kłodzkich budowli. Muzeum Ziemi Kłodzkiej posiada także bogate zbiory literatury i dokumentów związanych z tym regionem. Na ich podstawie powstały także różne wydawnictwa, które można zakupić na miejscu. Z nich dowiedzieć się można nie tylko historii Twierdzy Kłodzko, ale także i pozostałych obiektów, które można podziwiać w mieście. W muzeum odbywają się ponadto liczne wydarzenia kulturalne oraz edukacyjne. Na co dzień dostępny jest także przewodnik turystyczny, który za dodatkową opłatą oprowadzi po wystawach.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia w okresie od maja do końca września: wt.-pt. 10:00-17:00, sb.-niedz. 11:00-17:00, pon. nieczynne. W pozostałe miesiące: wt.-niedz. 10:00-17:00, pon. nieczynne.

Ceny biletów – w sobotę za darmo można zwiedzać wystawy stałe, natomiast na wystawy czasowe obowiązuje jedna stawka – 4 zł. W pozostałe dni bilet normalny kosztuje 8 zł, a ulgowy 6 zł.

Szczegółowe informacje do znalezienia pod adresem: http://www.muzeum.klodzko.pl/new/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku