Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu kościoła św. Jerzego i św. Wojciecha w Kłodzku

Kościół św. Jerzego i św. Wojciecha w Kłodzku

XV-wieczna świątynia powstała kilka lat po tym, jak pierwotna kaplica św. Jerzego uległa zniszczeniu w wyniku pożaru. Pod koniec XV wieku znalazł się fundator, książę ziębicki, z którego polecenia rozpoczęto budowę nowego kościoła, tym razem murowanego. Do dzisiaj stoi on w centralnej części miasta, pełniąc rolę zabytku oraz oczywiście miejsca do kultów religijnych.

Historia świątyni

Kaplica istniała tutaj już pod koniec XIII wieku, ale uległa zniszczeniu. Na jej miejscu powstał obecny kościół św. Jerzego i św. Wojciecha, wiele razy potem przebudowywany oraz remontowany. Pierwotnie kościół należał do bernardynów, ci jednak opuścili go dość szybko, bo po około sześćdziesięciu latach. Przeszedł wtedy w ręce władz miejskich, a na jego miejscu utworzono pierwszy szpital. Niestety w czasie wojny 30-letniej, która dotarła również do Kłodzka, zarówno klasztor, jak i budynek kościoła zostały doszczętnie zniszczone przez wojska austriackie.

W ponad 100 lat po opuszczeniu Kłodzka wrócili do niego bernardyni, od razu angażując się w odbudowę budynków świątynnych i klasztornych. Z pierwotnego kościoła zachowało się jedynie prezbiterium (gotyckie) oraz część bocznych kaplic, które zostały odnowione. Resztę kościoła budowano praktycznie na nowo na styl późnobarokowy. Kościół nie miał jednak znów szczęścia – został ponownie zniszczony w czasie III wojny śląskiej i urządzono w nim magazyn oraz kwatery dla oficerów. Przez jakiś czas pełnił również rolę świątyni ewangelickiej, dopiero po II wojnie światowej wrócił w ręce katolickie, a w 1947 roku przejęły go siostry klaryski.

Znaczenie turystyczne

Kościół charakteryzuje bardzo prosta bryła zewnętrzna, jednonawowa z systemem kaplic rozlokowanych po obu ścianach wnętrza świątyni. Wyposażenie jest nowe, nie zachowało się nich z danych rzeźb i ołtarzy głównych ani tych znajdujących się w kaplicach. Główną atrakcją architektoniczno-historyczną jest główne wejście zwieńczone XVII wiecznymi portykami zachowanymi w stanie nienaruszonym. Budynek pełni dzisiaj więc bardziej rolę religijną niż turystyczną, chociaż niewątpliwie zasługuje na chwilę uwagi ze względu na swoją bogatą i dość tragiczną historię istnienia. Można go zwiedzać za darmo w godzinach otwarcia świątyni.

Polecane obiekty w pobliżu kościoła św. Jerzego i św. Wojciecha w Kłodzku