Noclegi w okolicy Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu
Synagoga pod Białym Bocianem we Wrocławiu
Obecnie we Wrocławiu działają czynnie dwie żydowskie synagogi, ale tylko ta pod Białym Bocianem ma za sobą tak długą i burzliwą historię naznaczoną licznymi protestami i masowym oporem XIX wiecznych Żydów. Jej budowa trwała zaledwie dwa lata, ale proces jej rozpoczęcia był jednym z najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń ówczesnych czasów. Synagoga mieści się na ulicy Pawła Włodkowica pod numerem 7.
Synagoga niezgody
Budowy synagogi zażądały władze miejskie, a następnie władze królewskie w Prusach, które chciały w ten sposób stworzyć jedno wspólne miejsce modlitw dla Żydów i zlikwidować kilkanaście mniejszych modlitewni rozsianych po całym Wrocławiu. Wystosowane żądanie w 1819 roku zostało odrzucone przez gminy żydowskie. Podobnie stało się rok później, dlatego w 1821 władze miejskie wydały oficjalny rozkaz budowy synagogi pod groźbą ostrych kar.
Wywołało to burzę protestów zwłaszcza wśród ortodoksyjnych wyznawców judaizmu. Gmina żydowska nie miała też odpowiednich środków na budowę świątyni mimo ogłaszanych i przeprowadzanych zbiórek. Budowa ruszała i stawała w miejscu kilka razy z powodu braku funduszy. Finalnie synagogę zbudowano dopiero w 1829 roku.
Stała się ona też oficjalną synagogą liberalnej frakcji wrocławskich Żydów. Kilkakrotnie była remontowana, a w czasie II wojny światowej chociaż uniknęła podpalenia, to została doszczętnie zdewastowana, zaś od 1943 roku służyła jako niemiecki warsztat samochodowy. Kolejne powojenne lata to okres częściowego niszczenia synagogi, która została wyremontowana dopiero w 1996 roku po licznych perypetiach związanych z odzyskaniem budynku synagogi z rąk prywatnych.
Synagoga obecnie
Współcześnie w Synagodze pod Białym Bocianem odbywają się nie tylko żydowskie praktyki modlitewne, ale działa tutaj Ośrodek Kultury Żydowskiej wraz z Centrum Edukacji. Jego celem jest promowanie judaistycznej kultury poprzez organizację koncertów i wystaw, recitali muzycznych, występów grup teatralnych czy różnego rodzaju festiwali kulturowych. Popularne są koncerty muzyki żydowskiej, a także organizowany co roku Dzień Judaizmu, na który zapraszane są najbardziej znane osobistości ze świata religii, kultury a nawet żydowskiej polityki. Wejście do synagogi i zwiedzanie jej wnętrza jest bezpłatne.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!