Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Jatek we Wrocławiu

Jatki we Wrocławiu

Pomnik "Ku Czci Zwierząt Rzeźnych" to zbiór rzeźb, które przedstawiają zwierzęta rzeźne. Rzeźby te można podziwiać we Wrocławiu na ulicy Stare Jatki. Główną funkcją rzeźb jest upamiętnienie roli jatek na przestrzeni minionych wieków, a także złożenie hołdu zwierzętom, których los nieodłącznie związany jest z naszym pożywieniem. Już od połowy XIII stulecia przy tej ulicy znajdowało się wiele zakładów rzeźniczych.

Koza, świnia, gęś i reszta zwierząt

Pomnik stanowi grupa odlanych z brązu zwierząt. Można zobaczyć tam gęś z jajkiem autorstwa Marka Kulika, świnię autorstwa Jerzego Bokrzyckiego, kozę z "kozimi bobkami" Mirosława Grzeszczuka, prosię Jana Zamorskiego, koguta Ryszarda Gluzy, kaczkę Piotra Butkiewicza, a także królika Stanisława Wysockiego. Obok rzeźb, na bruku umieszczono tabliczkę z napisem "Ku czci Zwierząt Reźnych/Konsumenci". Ciekawostką jest to, że rzeźba koguta ma nienaturalnie duże rozmiary i znajduje się nieco dalej, na podmurówce, nieopodal wejścia na Stare Jatki od strony ulicy Odrzańskiej.

Historia pomnika

Powstanie pomnika Wrocław zawdzięcza inicjatywie prezesa Okręgu Wrocławskiego Związku Polskich Artystów Plastyków Piotra Wieczorka. Jako pierwsze powstały w 1997 roku gęś, świnia, koza oraz prosię. Po pewnym czasie postawiono również kaczkę. W XXI wieku pojawił się kogut i królik. Aktualnie trwa zbieranie pieniędzy na postawienie rzeźby cielaka według projektu Jerzego Bokrzyckiego, twórcy rzeźby świni.

O Starych Jatkach

Stare Jatki były miejscem, gdzie już w wiekach średnich powstawało wiele kramów mięsnych. Nieopodal znajdowała się rzeźnia miejska oraz obora. Z upływem lat kramy zostały przebudowane i dołączono do nich domy mieszkalne, ale mięsem nadal tutaj handlowano. Jeszcze do II wojny światowej pracowali tu mistrzowie masarscy. Po wojnie pojawiły się plany wyburzenia do końca zniszczonej już ulicy, ale pomysł porzucono i rozpoczęto odbudowę Starych Jatek, która trwała stosunkowo długo. Obecnie kramów mięsnych już tam nie ma, ale ulicę zamieszkuje za to sporo artystów, których inspiruje historia tego miejsca. Rzeźby zaś przyciągają uwagę turystów, którzy bardzo chętnie robią sobie z nimi zdjęcia.

Polecane obiekty w pobliżu Jatek we Wrocławiu