Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Pałacu Hatzfeldów we Wrocławiu

Pałac Hatzfeldów we Wrocławiu

Wybudowana w latach 1765-1773 książęca siedziba rodu Hatzfeldów ma bardzo burzliwe dzieje. Zniszczona w trakcie II wojny światowej przejęta została przez prywatnego inwestora i przebudowana na galerię sztuki. Pierwotnie jednak służyła jako wrocławska rezydencja jednego z najbardziej znanych w Prusach rodów książęcych wybudowana w stylu klasycystycznym. Pałac położony jest przy ulicy Wita Stwosza 30.

Wspaniały wrocławski pałac

Pierwotnie stał na tym miejscu budynek książęcy w stylu barokowym, znacznie mniejszy od obecnego, ale urządzony z ogromnym przepychem widocznym również w zewnętrznych zdobieniach fasad. Po zniszczeniu go w 1760 roku w czasie trwania wojny 7-letniej został następnie odbudowany w nowym, klasycystycznym stylu, powiększony i zyskał również nieco inne ozdobne ornamenty. Jak na tamte czasy rezydencja była ogromna i stanowiła największy tego typu budynek mieszkalny we Wrocławiu.

Nie posłużyła jednak rodowi Hatzfeldów długo, już w 1802 roku została odkupiona przez miasto i przemieniona na siedzibę władz administracyjnych i sądowych. II wojna światowa przyniosła pałacowi poważne zniszczenia – wysadzono górne piętra, a tuż po wojnie ostatecznie runęła frontowa fasada, tworząc z pałacu ruiny. Budynku nie odbudowano nigdy w całości, dopiero w latach 60-tych wykonano niewielkie prace restauracyjne zachowując wyłącznie parter i półpiętro. Poważniejszy remont Pałac Hatzfeldów przeszedł w roku 2006, przyjmując w swoje progi Galerię Sztuki Współczesnej Awangarda.

Informacje dla zwiedzających

Pałac można podziwiać z zewnątrz przez cały rok, jest to jeden z charakterystycznych punktów Wrocławia. Wnętrza dostępne są dla zwiedzających wyłącznie w zakresie galerii sztuki, działającej od 1962 roku i znanej z Międzynarodowych Triennale Rysunku. Na uwagę zasługuje szczególnie ozdobna i bardzo dekoracyjna fasada frontowej części Pałacu Hatzfeldów, która charakteryzuje się łukowatym wejściem i okazałymi kolumnami typowymi dla klasycyzmu.

Polecane obiekty w pobliżu Pałacu Hatzfeldów we Wrocławiu