Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Organizacja imprez
Lokalizacja
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Ostrowa Tumskiego we Wrocławiu

Ostrów Tumski we Wrocławiu

Ostrów Tumski jest najstarszą i jedną z najpiękniejszych części Wrocławia. Na wyspie znajduje się wiele interesujących zabytków architektonicznych. Ostrów Tumski stanowi integralną część wrocławskiego Starego Miasta. To malownicze miejsce warto odwiedzić podczas spacerów po Wrocławiu.

Historia Ostrowa Tumskiego

Pierwszy gród na wyspie powstał prawdopodobnie w X wieku. Zbudowano go z drewna oraz otoczono wałem obronnym. W 1163 roku gród został najechany przez Bolesława Wysokiego, który zdobył osadę i zaczął zmieniać zabudowę murowaną na budynki drewniane. Z tego okresu pochodzi romańska rezydencja, pałac książęcy i dom biskupi oraz budynki opactwa. W XIV wieku Ostrów Tumski stał się własnością kościoła, a dawną warownię przekształcono w siedzibę kleru kolegiackiego. Zamek został zburzony na przełomie XV i XVI wieku.

Katedra św. Jana Chrzciciela

Jednym z najciekawszych zabytków tej części Wrocławia jest gotycka archikatedra św. Jana Chrzciciela, nazywana także „Matką kościołów śląskich”. Jej korzenie sięgają czasów zjazdu gnieźnieńskiego. W czasie II wojny światowej została zniszczona. Odbudowano ją po wyzwoleniu Wrocławia. Wewnątrz katedry można zobaczyć cenne zabytki - obrazy, rzeźby i elementy architektoniczne, w tym murowaną ambonę pochodzącą z 1723 roku oraz tryptyk Zaśnięcie Marii Panny z 1552 roku. Katedra ma łącznie 25 kaplic. Windą można dostać się na taras widokowy, z którego rozciąga się przepiękna panorama Wrocławia.

Inne zabytki Ostrowa Tumskiego

Oprócz imponującej katedry turyści odwiedzający Ostrów Tumski mogą zobaczyć również wiele innych, ciekawych zabytków, w tym Muzeum Archidiecezjalne oraz kościół Świętego Krzyża. Muzeum Archidiecezjalne jest najstarszą placówką muzealną. Nieprzerwanie gromadzi zabytki sztuki sakralnej od 100 lat, a jego zbiory mają wartość historyczną i artystyczną, która jest trudna do ocenienia. Wśród eksponatów znajduje się między innymi Księga Henrykowska z przełomu XIII i XIV wieku, w której można przeczytać pierwsze zdanie napisane w języku polskim. Na Ostrowie Tumskim znajduje się również najstarszy z Wrocławskich kościołów - kościół św. Idziego położony na placu Katedralnym, niedaleko ulicy Kanonia, która istnieje od czasów średniowiecza.

Polecane obiekty w pobliżu Ostrowa Tumskiego we Wrocławiu

Strona korzysta z plików cookies w celu poprawy funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.