Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Synagogi Dużej w Gorlicach

Synagoga Duża w Gorlicach

Gorlice położone w województwie małopolskim to miejscowość o charakterze turystycznym. Miasto prezentuje liczne zabytki historyczne i ciekawe miejsca, które warto obejrzeć. Jednym z ciekawszych miejsc świadczących jednocześnie o wielokulturowości miasteczka jest Synagoga Duża.

Żydowska świątynia

Synagoga Duża znajduje się w przy ulicy Piekarskiej. Pierwsza synagoga znajdująca się w tym miejscu była wykonana z drewna i powstała około XVIII wieku. Murowaną Synagogę z czerwonej cegły wybudowano na miejscu drewnianej w XIX wieku. Wnętrze Synagogi było bogato zdobione, na ścianach i suficie namalowano liczne ornamenty i freski, przedstawiające np. znaki zodiaku czy instrumenty muzyczne. Już w czasie I wojny światowej synagoga mocno ucierpiała, jednak to w czasie II wojny światowej Niemcy kompletnie zdewastowali wnętrza i urządzili tu stajnie. Poza zakończeniu wojny budynek pełnił różne funkcje. Najpierw był magazynem miejskim, później zaś piekarnią. Do dnia dzisiejszego można w miejscu tym kupić pieczywo.

Współczesny budynek, w którym mieściła się Synagogi, niewiele ma z dawnego wystroju. Zachowały się jedynie dekoracyjne gzymsy podokapowe, okna na piętrze w elewacji tylnej i formy pierwotnych okien w elewacji frontowej. Mają one kształt półkoliście zamknięty górą i są bardzo efektowne. Na ścianie umieszczono tablicę pamiątkową upamiętniającą Żydów, którzy stracili życie w czasie II wojny światowej. Synagoga została też wpisana do rejestru zabytków kulturalnych, jest więc cennym zabytkiem dla narodu.

Polecane obiekty w pobliżu Synagogi Dużej w Gorlicach


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!