Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Regionalnego w Gorlicach

Muzeum Regionalne w Gorlicach

W Gorlicach leżących w województwie małopolskim, przy ulicy Wąskiej, stoi budynek w którym mieści się siedziba Muzeum Regionalnego im. Łukasiewicza. W muzeum tym można znaleźć wiele ciekawych zbiorów, przede wszystkim wystawy skupiają się na historii miasta, na bitwie pod Gorlicami, która odbyła się w czasie I wojny światowej i na historii oraz życiu mieszkańców.

Historia

Budynek, w którym znajduje się Muzeum Regionalne pochodzi z 1780 roku. To piękna zabytkowa kamienica, która początkowo należała do M. G. Grabczyńskiego. W czasie II wojny światowej kamienica mocno ucierpiała. Częściowo ją zburzono, a reszta została w dużym stopniu zdewastowana, tak że nie nadawała się już do użytku prywatnego. Po wojnie miasto postanowiło odrestaurować budynek i przywrócić mu dawną świetność. Pomogło w tym stowarzyszenie PTTK. Już w latach przedwojennych w kamienicy tej urządzono pierwsze dwie wystawy, jednak dopiero po odbudowie budynku w 1957 roku, muzeum to zostało oficjalnie otwarte i zaprezentowane w odpowiedni sposób. W kolejnych latach stopniowo powiększano jego zbiory i tak dzieje się do chwili obecnej.

Zbiory muzealne

W Muzeum Regionalnym znajduje się 13 sal, a w każdej z nich znajdują się ciekawe wystawy o różnorodnej tematyce. 12 sal prezentuje wystawy stałe, pozostała prezentuje stale zmieniające się wystawy czasowe. Do najpopularniejszych wystaw stałych można zaliczyć: ekspozycję prezentującą pamiątki z Bitwy pod Gorlicami, zbiór o charakterze etnograficznym, skupiający różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku, używane przez dawnych mieszkańców tych ziem, obrazy i rzeźby, wykonane przez miejscowych artystów oraz ciekawe zbiory związane z historią wydobycia ropy na tych terenach. Wszystkie eksponaty i pamiątki są bardzo zadbane i utrzymane w doskonałym stanie. Każdy kto posiada jakieś pamiątki związane z miastem Gorlice, może je przekazać jako darowiznę dla Muzeum Regionalnego.

Podstawowe informacje

Godziny otwarcia: w okresie kwiecień – wrzesień muzeum czynne jest wtorek-piątek w godz. 9.00-16.00, a w weekendy 10.00-15.00. W miesiącach od października do marca placówka jest otwarta wtorek – piątek w godz. 9.00-16.00. Bilety kosztują: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł. Więcej szczegółów znajduje się na stronie http://www.gorlice.pttk.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Regionalnego w Gorlicach


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!