Noclegi w okolicy Dworu Karwacjanów w Gorlicach
Dwór Karwacjanów w Gorlicach
W województwie małopolskim znajduje się miasto Gorlice, które jest wyjątkową lokalizacją na mapie Polski. W Gorlicach znajduje się wiele zabytków architektonicznych, które pokazują historię tego miasta i jego mieszkańców. Wyjątkowym miejscem, na które można się natknąć spacerując po miejscowości jest Dwór Karwacjanów, który obecnie jest znanym w Gorlicach muzeum. To jeden z oddziałów Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów.
Historia
Dwór Karwacjanów powstał prawdopodobnie na przełomie XIV i XV wieku. Został założony przez rodzinę Karwacjanów, którzy byli założycielami całej miejscowości Gorlice i jej okolic. Dwór początkowo był zwykłą wieżą mieszkalną, która pełniła też funkcję obronną i była siedzibą szlachecko-rycerską. W tamtych czasach powstawało wiele takich wież mieszkalnych, takie budownictwo nie było więc niczym niezwykłym. W czasie I wojny światowej część budynku została zniszczona i spalona, zniszczono fundamenty i fasadę budynku, w kolejnych latach budynek popadł wskutek tego w dużą ruinę. W 1931 roku w Gorlicach powstało Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Powiatu Gorlickiego i Upiększania Miasta Gorlice wraz z okolicą. Towarzystwo to od początku swojej działalności zaczęło robić starania w kierunku odbudowania Dworu Karwacjanów, udało się im to dopiero w 1992 roku.
Muzeum zajmuje się gromadzeniem pamiątek związanych z miastem Gorlice i jego historią. Można tu znaleźć zbiory etnograficzne, historyczne, dokumentacje i zabytki materialne, architektoniczne, zbiory biblioteczne z niezwykle cennymi księgami pochodzącymi z początków powstania Gorlic, a także dzieła sztuki, z dziedzin malarstwa, rzeźby, plastyki i wielu innych. Dzieła sztuki wykonali zarówno współcześni artyści zamieszkujący te rejony, jak i artyści żyjący w tych okolicach w dawnych epokach.
Informacje dla zwiedzających
Godziny otwarcia
- poniedziałek 8.00-15.30
- wtorek - piątek 8.00-17.00 (listopad – marzec), 8.00-18.00 (kwiecień – październik)
- sobota - niedziela 10. 00-17. 00 (listopad – marzec), 10.00-18.00 (kwiecień – październik)
Ceny biletów: normalny 2 zł, ulgowy 1 zł, niedziela wstęp darmowy. Szczegóły do znalezienia na http://www.muzeum.gorlice.pl/
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!