Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu rynku w Czaplinku

Średniowieczny układ miejski w Czaplinku

Czaplinek to położone w północno-zachodniej części Polski w województwie zachodniopomorskim miasto, które może poszczycić się kilkoma bardzo interesującymi zabytkami. Jednak warto wiedzieć o tym, iż w Czaplinku (jako jednym z nielicznych polskich miast) zachował się średniowieczny układ miejski, o którym warto się nieco więcej dowiedzieć, ponieważ stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych w całym mieście.

Historia

Najważniejszym punktem miasta jest prostokątny rynek, który położony jest nieopodal miejscowego wzniesienia, gdzie kilka wieków wcześniej został wybudowany najstarszy miejscowy kościół pw. Św. Trójcy. Wzdłuż wschodniej i zachodniej części rynku biegną dwie największe czaplińskie ulice, a mianowicie Sikorskiego oraz Moniuszki. Jeśli chodzi natomiast o pozostałe ulice, to tworzą one regularną siatkę ulic, która charakterystyczna była niegdyś dla średniowiecznego układu miejskiego. Zabudowa rynku w Czaplinku pochodzi w większości z XIX wieku, jednak w 1765 roku doszło w mieście do dosyć dużego pożaru, w wyniku którego niektóre budynki uległy zniszczeniu, jednak niewielkie ich fragmenty zachowały się do dziś.

Wiele z kamienic znajdujących się tuż przy samym rynku posiada przepiękne zdobnicze ornamenty, a najciekawsze budynki znajdują się głównie po zachodniej części, łącznie z ratuszem oraz niektórymi domami położonymi przy ulicy Sikorskiego. Z kolei we wschodniej części rynku znajduje się niezwykle interesujący kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św., który został wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku w neoklasycystycznym stylu z neoromańskimi elementami.

Pomnik rybaka i rower

Centralnym elementem znajdującym się na rynku jest drewniany pomnik rybaka, natomiast po jego drugiej stronie warto zwrócić uwagę na bardzo duży metalowy rower świadczący o tym, iż w Czaplinku swój początek ma kilka dosyć ciekawych szlaków rowerowych. Na rynku oprócz pomnika znajduje się również fontanna, która latem przynosi nieco ochłody, natomiast zimą służy jako element bożonarodzeniowej szopki. Tutejszy rynek to najważniejsze miejsce w całym mieście, ponieważ każdego roku organizowane są na nim liczne wydarzenia kulturalne, a także Wielkanocny i Bożonarodzeniowy Jarmark.

Polecane obiekty w pobliżu rynku w Czaplinku