Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu drewnianej dzwonnicy kozłowej z Czaplinku

Drewniana dzwonnica kozłowa w Czaplinku

Drewniana dzwonnica kozłowa znajduje się w miejscowości Czaplinek, tuż obok kościoła św. Trójcy wzniesionego na niewielkim wzgórzu, na którym niegdyś znajdował się najprawdopodobniej drewniany zamek templariuszy. W 1725 roku doszło do pożaru, po którym konieczna była odbudowa kościoła, jednak nie podjęto decyzji o odbudowie przykościelnej wieży, a zamówione nieco wcześniej dzwony zostały wówczas zawieszone na znajdującej się obok kościoła dzwonnicy.

Historia

Zarówno z Kościołem św. Trójcy, jak i z drewnianą dzwonnicą kozłową związane są bardzo ciekawe historie oraz ciekawostki, o których wielu mieszkańców nawet nie słyszało. Niezwykle interesujący jest przede wszystkim napis, który znajduje się na XVIII-wiecznym dzwonie, ponieważ w jego treści znajduje się matematyczny rebus. Wspomniany napis związany jest z wielkim pożarem, który nawiedził miasto w 1725 roku. Doszło wtedy do zniszczenia kościoła św. Trójcy, jednak ucierpiały wówczas nie tylko mury świątyni, ale również znajdujące się na wieży dzwony kościelne. W 1730 roku na zamówienie ówczesnego proboszcza został odlany przez kołobrzeskich ludwisarzy nowy dzwon, który został zawieszony w znajdującej się obok kościoła dzwonnicy.

Wyjątkowy napis

Zgodnie z poleceniem proboszcza na dzwonie został umieszczony łaciński napis mówiący o tym, iż kościół został po pożarze odbudowany przez proboszcza Christiana Heina. Z uwagi na fakt, iż dzwon został spłacony dopiero w 1936 roku, czyli w momencie, gdy kościół został objęty przez Franciszka Lentza to miejscowi parafianie postanowili usunąć z dzwonu nazwisko Heina, a wygrawerowali nazwisko Lentza. W treści całego łacińskiego napisu uwagę zwracają przede wszystkim nieco większe od pozostałych litery: I, V, L, C, D, M, które równocześnie oznaczają rzymskie cyfry. Suma znajdujących się w pierwszym wierszu napisu liter (czytanych jako cyfry) daje liczbę 1725 – oznaczającą datę wybuchu w mieście pożaru. Z kolei suma pozostałych liter (cyfr) daje liczbę 1730, która oznacza rok odlania dzwonu. Dzwonnica w 1994 roku została przekazana do odrestaurowania, w efekcie czego konieczne było wymienienie większości drewnianych belek, jednak nie straciła ona swojego pierwotnego kształtu.

Polecane obiekty w pobliżu drewnianej dzwonnicy kozłowej z Czaplinku