Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Kościół Świętej Trójcy w Czaplinku

Noclegi w pobliżu Kościoła Świętej Trójcy w Czaplinku

Kościół Świętej Trójcy w Czaplinku

Kościół św. Trójcy w Czaplinku znajduje się przy ulicy Moniuszki w województwie zachodniopomorskim i stanowi obecnie jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych tego miasta. Przez lokalnych mieszkańców świątynia nazywana jest małym kościółkiem, jednak nie ma się co dziwić, ponieważ w porównaniu od innych tego typu budowli kościół jest dosyć niewielki. Wspomniana świątynia położona jest na niewielkim wzgórzu Kazimierzowskim, czyli w miejscu, w którym wiele lat wcześniej stał najprawdopodobniej drewniany zamek templariuszy.

Historia

Kościół św. Trójcy w Czaplinku został wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku w miejscu zniszczonego nieco wcześniej grodu. Świątynia została wzniesiona w czasie, gdy w województwie zachodniopomorskim zaczynano wznosić gotyckie budowle, przez co kościół ma nie tylko typowo gotyckie przestronne wnętrze, ale również pewne cechy romańskie takie jak np. dosyć niskie sklepienie. W ciągu kilkudziesięciu lat od wzniesienia budowli kościół kilkukrotnie narażony był na działanie ognia, w związku z czym konieczne było jego odbudowywanie oraz przebudowywanie, przez co niestety stracił on swój pierwotny charakter.

Zabytkowe elementy wyposażenia

Jednym z najciekawszych elementów kościoła jest bardzo bogato zdobiony ołtarz, który nakryty jest drewnianym i pozłacanym baldachimem z figurkami aniołów. Zwiedzając ten kościół warto zwrócić uwagę na kopię obrazu "Święta Trójca" Rubensa. Wyjątkowe są również 7-głosowe organy Sauera, które pochodzą z XIX wieku. Przy ołtarzu znajduje się natomiast zbudowana w stylu klasycystycznym na początku XIX wieku ambona. Piękne są także znajdujące się we wnętrzu świątyni polichromie, które przedstawiają doktorów kościoła, świętych, a także sceny narodzenia i zwiastowania. W dawnych czasach obok kościoła znajdowała się wieża, która niestety na początku XVIII wieku została strawiona przez pożar i nie zdecydowano się na jej odbudowanie. Warto przyjrzeć się znajdującej się obok kościoła dzwonnicy kozłowej, która pochodzi z 1730 roku. Drewniana dzwonnica została ufundowana przez plebana Czaplinka Christiana Heina.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Świętej Trójcy w Czaplinku