Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia w Białowieży

Noclegi w pobliżu Skansenu Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia w Białowieży

Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia w Białowieży

Każdy, kto ceni sobie historyczne zabytki koniecznie powinien odwiedzić Skansen w Białowieży. To Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia, którego celem jest zaprezentowanie tradycyjnego drewnianego budownictwa tego rejonu o wyjątkowym znaczeniu historycznym. Część budynków w tym Skansenie jest oddana do użytku turystów. Oznacza to, że w niektórych budynkach można nawet przenocować, co jest sporą atrakcją turystyczną.

Historia

Obecny Skansen leży na terenie dawnej wsi o nazwie Kropiwnik. W 1978 roku w miejscu tym stanął drewniany wiatrak-koźlak, który sprowadzono z innej wsi. Wiatrak pochodził z 1925 roku, a więc już wtedy stał się dużą atrakcją. Teren skansenu powiększył się w 1983 roku, kiedy dokupiono sporo okolicznych gruntów. Kolejnym drewnianym nabytkiem był drewniany płot z balastów oraz drewniane prycze, które umieszczono w wiatraku, a które po dziś dzień można w tym miejscu znaleźć. Dla zwiedzających skansen został otwarty w 2004 roku i stał się ogromną atrakcją.

Mimo, że początkowo miał on charakter typowo muzealny, to z czasem stał się znanym ośrodkiem turystycznym i atrakcją Białowieży. Skansen ma charakter prywatny i pracują w nim wolontariusze, którzy niejako są kolejnym pokoleniem pierwszych studentów, którzy zajęli się tworzeniem i dbaniem o to miejsce.

Zabytki

W skansenie w Białowieży można znaleźć mnóstwo interesujących konstrukcji drewnianych. Na szczególną uwagę zasługuje Chata ze wsi Biała pochodząca z 1897 roku, Wiatrak Koźlak pokryty gontem, pokryty słomą warsztat Majsternia, Stodoła/Kłunia, Bania, która odpowiada współczesnej saunie, drewniany Krzyż upamiętniający 1000-lecie Chrztu Rusi Kijowskiej, Chaty ze wsi Czyżyki i Klejniki oraz Kaplica Prawosławna pod wezwaniem św. Aleksandra Newskiego. W kaplicy raz w roku we wrześniu jest odprawiana msza na cześć patrona tego miejsca. Nabożeństwo to wzbudza duże zainteresowanie turystów.

Wokół Skansenu w Białowieży rozciągają się wspaniałe krajobrazy. Okolica jest niezwykle malownicza, poza tym nie widać tu zbytniej ingerencji człowieka. Jest tu cicho, spokojnie i czysto, a więc są tu idealne warunki do wypoczynku na łamach natury.

Godziny otwarcia

W wakacje i długie weekendy skansen jest czynny 24 godziny na dobę.

Polecane obiekty w pobliżu Skansenu Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia w Białowieży