Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Rezerwat Żubrów w Białowieży

Noclegi w pobliżu Rezerwatu Żubrów w Białowieży

Rezerwat Żubrów w Białowieży

Puszcza Białowieska kojarzy się większości Polaków oczywiście z żubrami. Te wielkie, majestatyczne zwierzęta wciąż należą do gatunku zagrożonego całkowitym wyginięciem, ale dzięki działalności prawie stuletniego rezerwatu białowieskiego, ich populację udało się uratować. Obecnie Rezerwat Żubrów to jedno z najcenniejszych miejsc na przyrodniczej mapie Polski, doceniane również przez zagranicznych obserwatorów i obrońców przyrody.

Historia rezerwatu

Rezerwat powstał w roku 1929, będąc wtedy zaledwie niewielkim zwierzyńcem, gdzie zebrano pozostałą przy życiu populację żubrów. Wraz z ich rozmnażaniem i powiększaniem stada zwierzyniec się zwiększał, karczowano dodatkowe tereny i zapewniano zwierzętom warunki do życia w naturalnym środowisku. Populację zwiększano również poprzez sprowadzanie zwierząt z prywatnych ogrodów zoologicznych, aby maksymalnie wymieszać linię rodowodową.

Rezerwat przetrwał II wojnę światową głównie ze względu na swój nieatrakcyjny dla okupanta charakter, natomiast po zakończeniu działań wojennych podjęto szereg zmian w rezerwacie. Zbudowano nowe zagrody w taki sposób, aby przypominały naturalny las i łąki, dostosowano je również do ruchu turystycznego. Od 1951 roku w rezerwacie prowadzono szkolenia edukacyjne o żubrach i ekosystemie, w którym żyją, a pod koniec lat siedemdziesiątych zamknięto go na prawie 10 lat, aby dokonać pełnej modernizacji terenu, zasiewów pól i zasadzeń lasów.

Rezerwat dzisiaj

Ponownie otwarty w 1988 roku pełni do dzisiaj funkcję bezpiecznego schronienia nie tylko dla żubrów, ale również koników polskich, łosi, jeleni, saren, dzikich rysiów i wilków, a także żubroni. Na terenie rezerwatu rozlokowane są ścieżki turystyczne wyznaczone dla bezpieczeństwa zwiedzających i prowadzące do poszczególnych zagród. Porozstawiane są także paśniki dla zwierząt, kramy z pamiątkami i sklepy z naturalnymi produktami runa leśnego. Do rezerwatu prowadzi ścieżka Żebra Żubra.

Informacje dla turystów

Rezerwat Żubrów działa przez cały rok. W okresie wakacyjnym (15 kwietnia-15 października) codziennie w godzinach 9:00-17:00. Przez resztę roku od wtorku do niedzieli w godzinach 8:00-16:00. Rezerwat jest też nieczynny w święta. Bilet normalny kosztuje 10 zł, a ulgowy 5 zł, dodatkowo można wykupić też wstęp do Muzeum Przyrodniczo-Leśnego (15 zł i 11 zł), w cenie biletu jest wstęp na wieżę widokową. Możliwy jest wjazd rowerem – płatność dodatkowa wynosi wtedy 4 zł. Dokładniejsze informacje można znaleźć na stronie BPN: https://bpn.com.pl

Polecane obiekty w pobliżu Rezerwatu Żubrów w Białowieży